Temmuz ayında emekli maaşlarına yapılacak zam ve taban aylıklarındaki artış, 6 aylık enflasyon verilerine bağlı olarak belirlenecek. Hükümet, 3 Temmuz'da açıklanacak olan 6 aylık enflasyon verisini değerlendirdikten sonra yeni zam oranını açıklayacak.

Bayram ikramiyesi nedir? Kimlere nasıl ödenir? Bayram ikramiyesi nedir? Kimlere nasıl ödenir?

İlk 3 Aylık Enflasyon Rakamları ve Beklentiler

İlk 3 aylık (Ocak, Şubat, Mart) enflasyon verilerine göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 15,06 zam yapılacağı öngörülüyor. Ancak, temmuz zammı için belirleyici olan Haziran enflasyon rakamı da merakla bekleniyor.

Tg Iufx

Temmuz Zammının Hesaplanması ve Tahminler

Temmuz zammı hesaplanırken, Haziran enflasyonunun da dikkate alınacağı belirtiliyor. Bu durum, memur emeklilerinin yüzde 10'luk zammının enflasyon farkı ile yüzde 15,77-17,34 seviyelerine ulaşacağı tahmin ediliyor. Temmuz zammı ise Haziran verilerine göre belirlenecek.

Bdn Z5Kg

Örnek Senaryolar ve Olası Zammın Değişkenleri

Örneğin, ilk 6 aylık TÜFE yüzde 24'e ulaşırsa, memurların ve emeklilerinin enflasyon farkının yüzde 7,83'ü, Temmuz zammının ise yüzde 18,61'i bulacağı hesaplanıyor. Bu senaryoda, ilk 6 aylık TÜFE yüzde 25,5 çıkarsa, enflasyon farkının yüzde 9,13'ü, Temmuz zammının ise yüzde 20'yi aşacağı öngörülüyor.