Borsa İstanbul'da Gong Artemis Halı İçin Çaldı Borsa İstanbul'da Gong Artemis Halı İçin Çaldı

Emekli aylığı, çalışanın ortalama aylık kazancı ile aylık bağlama oranının çarpımı sonucunda belirlenen bir tutardır ve bu hesaplamada prime esas kazanç önemli bir rol oynamaktadır. Aylık bağlama oranı, sigortalının malullük, yaşlılık, ölüm sigortalarında toplam prim ödeme gün sayısının her 360 günü için yüzde 2 uygulanarak belirlenir.

Geçmişi asgari ücretten gelen bir kişi, sonraki yıllarda tavan kazançtan prim ödemesi yaparsa, ileride alacağı emekli aylığını 20 bin liranın üzerinde artırabilir. Farklı sosyal güvenlik statülerinde çalışanlar, son 3.5 yılda SSK'dan emekli olmaları durumunda kazançlarını artırabilirler. SSK'lı veya Bağ-Kur'lu olsun, primini tavandan SGK'ya bildirenlerin ileride alacakları aylık da artar. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenler, aylıklarını yükseltebilirler ancak bunun için uzun bir süre ve yüksek prim ödemesi gerekmektedir.

İKİ İŞTE ÇALIŞANLARA ÖNEMLİ UYARI

Uzun yıllar çalışmak ve prim gün sayısını artırmak, yüksek aylık almak için yeterli değildir. Önemli olan, prime esas kazancın yüksek gösterilmesidir. İki işte çalışanların, ikinci işleri için de mutlaka prim ödemesi gerekmektedir. SGK'ya bildirilen matrahın artması, emekli aylığını yükseltir. Ek ödemeler, prim ve ikramiyelerin prime esas kazanca eklenmesi, emekli aylığını artırmak için faydalıdır. Birden fazla yerde sigortalı çalışılıyorsa, primlerin mutlaka yatırılması önemlidir çünkü prime esas kazancınız dolayısıyla aylığınız artar. Emeklilik öncesi 3.5 yıl büyük öneme sahiptir ve imkanınız varsa bu dönemde SSK'lı olarak tavandan prim yatırarak aylığınızı yükseltebilirsiniz. Ayrıca, borçlanmaların sosyal güvenlik tavanı üzerinden yapılması da emekli aylığını artırır.

İKİNCİ AYLIK BAĞLATABİLİRSİNİZ

Sosyal güvenlik destek primi, emekli aylığına doğrudan katkıda bulunmasa da, emekli işçiler için önemli bir avantaj sağlar. Destek primi ödeyerek çalışan emekliler, bir iş kazası veya meslek hastalığı durumunda ikinci aylık bağlatma şansına sahiptir. İş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle yüzde 10'dan fazla işgücü kaybı yaşayan emekli işçiye iş göremezlik geliri bağlanır ve kazanma gücü kaybı ne kadar yüksekse, iş göremezlik geliri de o oranda artar.

Editör: Ebru Kont1