Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından, emekli ve memurların Temmuz ayı maaş zamları gündeme geldi. Her yıl enflasyon tutarı ve toplu sözleşme zammına göre maaşlarını güncelleyen emekli ve memurlar, Temmuz ayında uygulanacak zam oranlarını büyük bir merakla bekliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, emekli ve memurların maaş zammında dikkate alınacak 5 aylık enflasyon farkının yüzdesini belirtmedi, ancak bu konuya ilişkin detayların kısa süre içinde netleşeceği ifade edildi.

Plakası böyle olana 32 bin TL ceza! Plakası böyle olana 32 bin TL ceza!

Emekli ikramiyesi ne zaman hesaplara yatacak?

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı öncesinde emeklilere yapılacak olan ikramiye ödemelerine de değindi. Buna göre, emeklilere yönelik Kurban Bayramı ikramiyeleri, 10-14 Haziran tarihleri arasında hesaplara yatırılacak.

Emekli ikramiyesi e kadar?

2024 yılında emekli bayram ikramiyesi, yüzde 50 oranında artırılarak 3 bin liraya yükseldi. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamındaki tüm emekliler Kurban Bayramı'ndan önce bu ikramiyeyi hesaplarından çekebilecekler.

Editör: Hatice Zengin