Son dakika haberine göre, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı ve ek zam düzenlemeleri sonrası gözler bayram ikramiyelerine uygulanacak zammına çevrildi. Emeklilerin yılda iki kez aldığı bayram ikramiyeleri için 2024 yılında artış yapılması kararı alındı. Hükümet, 2024'ü "emekliler yılı" ilan ederek ikramiyelere zam yapma kararı aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram ikramiyelerine yüzde 50 artış yapılacağını duyurdu ve bu düzenlemeden dul ve yetimlerin de faydalanacağını belirtti. Peki, 2024 emekli bayram ikramiyesi ne kadar oldu, kaç TL ve ne zaman ödenecek? Bu sorular şimdi emeklilerin gündeminde.

IBAN'ına para yatanlar yandı! Fahiş ceza geliyor IBAN'ına para yatanlar yandı! Fahiş ceza geliyor

 

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN EMEKLİ İKRAMİYESİNE ZAM AÇIKLAMASI!

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Ordu mitinginde emeklilere müjdeli haberler verdi. Erdoğan, 2024 yılında bayram ikramiyesi zammının yüzde 50 olarak uygulanacağını açıkladı. Bu doğrultuda, emekli bayram ikramiyelerinin toplamının 6 bin TL olacağını belirtti.

2024 bütçesini hazırlarken her kesimin satın alma gücünü gözeterek karar aldıklarını ifade eden Erdoğan, "Ek tedbirlerle destek sağlıyoruz. En düşük emekli maaşını 10 bin liraya çıkarmanın, 5 bin liralık ödemenin maliyeti 300 milyar liradan fazladır. Amacımız emeklilere rahat bir nefes aldırmak" şeklinde konuştu.

Erdoğan ayrıca, "Eskiden emeklinin bayram ikramiyesi diye geliri yoktu. 2018'de biz getirdik. Önümüzdeki bu rakamı yüzde 50 artışla 3 bin liraya yükselteceğiz. Bunu alacak olan 16 milyon kişi var. Hayat pahalılığı sorununu çözünce diğer alanlarda daha rahat yol alacağız" ifadelerini kullandı.

EMEKLİ İKRAMİYELERİ İÇİN 2024 YILINA ÖZEL ZAM

Hükümet, 2024 yılını 'Emekliler yılı' ilan ederek, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla bayram ikramiyesine zam yapma hazırlığında. Yapılan düzenlemeyle birlikte, emekli bayram ikramiyesi ödemesi 3 bin TL olacak. Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramı'nda olmak üzere toplamda 6 bin TL ödenecek.

8. YARGI PAKETİ'NE EKLENDİ!

Emekli bayram ikramiyesinin 2 bin liradan 3 bin liraya yükseltilmesine yönelik düzenleme, 8. Yargı Paketi kapsamında TBMM Başkanlığına sunuldu.

DUL VE YETİMLER DE İKRAMİYE ÖDEMESİ ALACAK

3 bin TL bayram ikramiyesi ödemesinden dul ve yetimlerin yanı sıra, sürekli iş göremezlik ödeneği alanlar da iş göremezlik dereceleri oranında yararlanacaklar.

Bu kapsamda, aylık oranı yüzde 75 olanlara 2 bin 250 TL, yüzde 50 olanlara bin 500 TL, yüzde 25 olanlara ise 750 TL ödenecek. Böylece, sosyal yardımların daha kapsayıcı ve adil bir şekilde dağıtılması hedefleniyor.

EMEKLİ İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?

Ramazan Bayramı'nın 10 Nisan Çarşamba günü başlayacağı göz önünde bulundurularak, bayram ikramiyesi ödemelerinin 1-9 Nisan tarihleri arasında yapılması bekleniyor. Ancak, ödeme takvimi, düzenlemenin Meclis'te kabul edilip Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından netlik kazanacak.

RAMAZAN BAYRAMI İKRAMİYESİ NİSAN AYININ İLK HAFTASINDA

10-12 NİSAN: Ramazan Bayramı

1-9 NİSAN: İkramiye ödeme haftası

HAZİRAN AYINDA KURBAN BAYRAMI İKRAMİYESİ ÖDENECEK

16-19 HAZİRAN: Kurban Bayramı

10-15 HAZİRAN: İkramiye ödeme haftası

Editör: Fatma Gültekin