Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), elektrikli araç alımlarına yönelik kredi koşullarını, artan fiyatlar göz önüne alarak güncelledi. Yapılan düzenlemeyle birlikte, fiyatı 1.6 milyon TL altında olan bir araç alımında tüketicilere 48 ay vade imkanı sunulacak.

Altınla yarışıyor İşte dünyanı en pahalı baharatı Altınla yarışıyor İşte dünyanı en pahalı baharatı

Vade Sınırları ve Kredi Kullanım Oranları Yeniden Belirlendi

1.6 milyon liranın altında olan araç alımlarında, tüketiciler 48 ay vade kullanabilecekler. Ancak, aracın nihai fatura değeri 1.6 milyon lira üzerinde ve 3 milyon lira altında olduğunda vade sınırı 36 aya, 3-4 milyon lira aralığındaki araçlar için 24 aya düşürüldü. Fiyatı 4-5 milyon lira arasında olan araçlar için ise vade sınırı 12 ay olarak belirlendi. Ancak, 5 milyon liranın üzerindeki araçlar için kredi imkanı bulunmuyor.

Kredi Kullanım Oranları Genişletildi

Düzenleme ile birlikte kredi sınırları da genişletildi. Artık, 1.6 milyon liralık bir araç alımında tüketicilerin araç değerinin %70'ine kadar kredi kullanma olanağı bulunuyor. Öncesinde bu oran 400 bin lira fiyat sınırı ile sınırlıydı. 1.6 milyon ile 3 milyon lira arasındaki araç alımlarında ise kredi kullanım oranı %50 olarak belirlendi. 4-5 milyon lira arası fiyat segmentindeki araçlar için ise tüketiciler aracın değerinin %20'si kadar kredi kullanabilecekler.

Uzmanlar, alınan kararın piyasa gerçekleriyle uyumlu olduğunu belirtiyorlar. Ancak, Merkez Bankası'nın taşıt kredilerinde aylık büyüme sınırını yüzde 2 olarak belirlemesi nedeniyle, bu düzenlemenin taşıt kredisi bulmayı kolaylaştırıcı bir adım olarak nitelendirilmemesi gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Editör: Muharrem Türkoğlu