Eski tip ehliyetlerin gündemden düşmmesine neden olan diğer bir sebepte, yenileme süresi 31 Aralık 2022'de sona eriyordu, ancak Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü tarafından bu süre uzatıldı. Dikkat 2025 yılından itibaren ehliyetlerini yenilemeyen sürücülere idari para cezası uygulanacak.

Gaziantep’te “Haydi Sofraya” tam not Gaziantep’te “Haydi Sofraya” tam not

‘5 Bin Lira Üzeri Ceza’

Eski tip ehliyetlerini yenilemek isteyenler, 31 Aralık 2024'e kadar 13 lira değerli kağıt bedeli ve 2 lira vakıf payı ile toplam 15 lira karşılığında yeni ehliyet alabilecekler. Ancak 1 Ocak 2025'ten sonra eski tip sürücü belgelerini yenilemek isteyenler, sürücü belgesi harç ücreti, değerli kağıt bedeli ve vakıf payı bedelini tam olarak ödemek zorunda olacaklar.

B sınıfı sürücü belgesi için bu tutar 2024 yılında toplam 5 bin 165 lira olarak belirlenmişti. 2025 yılı için ise bu tutar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeniden belirleniyor. Bu yüzden, yıl sonuna kadar başvuruda bulunmayan sürücüler fazladan 5 bin liranın üzerinde ek ödeme yapmak zorunda kalabilir.

Yenilemeyenlere yaptırım geliyor

Kanuni süre içerisinde yenilenmeyen eski tip sürücü belgeleri geçersiz hale gelecek. Ehliyetini yenilemeyenlere araç kullanırken yaptırımlar uygulanacak.

Başvuru Yoğunluğu Oluşuyor

Yetkililer, yılın son aylarında yaşanabilecek başvuru yoğunluğu nedeniyle vatandaşların mağdur olmaması için başvurularını erken yapmalarını öneriyor. Ehliyet yenilemek isteyenler, Alo 199 Çağrı Merkezi, mobil uygulama veya "nvi.gov.tr" üzerinden randevu alarak gerekli evrakları tamamlayıp nüfus müdürlüklerine başvurabilirler. Başvuruda bulunanların yeni sürücü belgeleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından basılarak PTT aracılığıyla adreslerine teslim ediliyor. Bu süreçte, nüfus müdürlüklerinden veya e-Devlet üzerinden alınan geçici sürücü belgesi ile araç kullanılabilinir.

Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Belgeler

Ehliyetini yenilemek isteyenlerin eski sürücü belgesini ibraz etmeleri, 15 liralık başvuru ücretini ödemeleri, yetkili sağlık kuruluşlarından alınmış sürücü sağlık raporunu sunmaları, son 6 ay içinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf ve Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi'nde (MERNİS) kayıtlı açık adreslerini bildirmeleri gerek. Adres bilgileri sistemde kayıtlı olanlar, sürücü belgelerinin yurt içindeki istedikleri adrese teslim edilmesini talep edebilirler.

Kaynak: Haber Merkezi