İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, İsrail'in en üst düzeyde hazırlık durumunda olduğunu vurgulayarak, "Saldırı ve savunma bakımından hazırlıklıyız." açıklamasını yaptı.

Kt E Yh E S2S Uu J7Oi Ox0Rew Q

İsrail basını, İran'ın muhtemel misillemesine yönelik endişelerin arttığını ve İsrail'in İran içindeki hedeflere karşı saldırıya geçebileceğini bildirdi. Başbakan Binyamin Netanyahu'nun üst düzey güvenlik yetkilileriyle istişarelerde bulunduğu belirtildi.

İsrail ordusunda "zorunlu ve yedek asker olarak görev yapan personelin yurt dışına çıkış yasağı konusundaki kısıtlamaların sıkılaştırıldığı" açıklandı.

Reisi’nin öldüğü helikopter kazası ile ilgili flaş gelişme… Reisi’nin öldüğü helikopter kazası ile ilgili flaş gelişme…

İsrail merkezli "Walla" sitesi yazarlarından Avichai Haim, İran'ın olası bir saldırıya cevap vereceğine dair endişelerin olduğunu belirterek, İsrail'in bu durumda tetikte olduğunu ifade etti.

Haaretz gazetesi yazarı İsrailli askeri analist Amos Harel ise İran'ın saldırı tehditlerini ciddiye alarak askeri tedbirler aldığını ve hazırlıklı olduğunu aktardı.

İsrail, 1 Nisan'da Şam'daki İran konsolosluğuna düzenlediği hava saldırısıyla gerilimi artırmıştı. İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail'in bu saldırısını sert bir şekilde eleştirerek, "Kötü rejim bir hata yaptı, cezalandırılmalı ve cezalandırılacak." açıklamasını yapmıştı.

ABD Başkanı Joe Biden da İran'a karşı İsrail'e desteklerinin devam edeceğini belirtmişti.

Fransa, bölgedeki artan gerilim üzerine Fransız vatandaşlarının bölgeye seyahatten kaçınmalarını tavsiye etmişti.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz ise İran'a karşı sert bir tonla, "İran topraklarından bize saldırırsa karşılık vereceğiz, İran'a saldıracağız." açıklamasını yapmıştı.