Özel Sporcular Federasyonu tarafından düzenlenecek 2024 Trisome Oyunları'na 33 ülkeden 1000'den fazla Down Sendromlu özel sporcu, antrenör ve idareci katılacak. 2024 Trisome Oyunları'nda Türkiye'nin yanı sıra Amerika, Arnavutluk, Arjantin, Avusturalya, Azerbaycan, Brezilya, Bulgaristan, Kolombiya, Hırvatistan, Çekya, Estonya, Finlandiya, Fransa, İngiltere, Hong Kong, Macaristan, İrlanda, İtalya, Japonya, Litvanya, Makao, Meksika, Mısır, Yeni Zelanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Rusya, Slovenya, Güney Afrika, İspanya ve Venezuela yer alacak. Türkiye 8 branşta 86 sporcu ve 50 antrenör ile 2024 Trisome Oyunları'na katılım gösterecek olup, atletizm, basketbol, cimnastik, futsal, judo, masa tenisi, tenis ve yüzme branşlarında mücadele edecek. 
Sporun Birleştirici Gücünü Vurgulamayı Hedefliyoruz

Sorescu Düşüşte! Sorescu Düşüşte!

Özel Sporcular Federasyonu Başkanı Birol Aydın yaptığı açıklamada, "Down Sendromluların Olimpiyatı olarak adlandırılan Trisome Oyunları'nın ikincisini ülkemizde düzenlemekten büyük bir mutluluk ve gurur duyuyorum. Down Sendromlu çocuklarımızın spor alanındaki başarılarına odaklanan bu organizasyonda, uluslararası dayanışmayı ve sporun birleştirici gücünü vurgulamayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı. Trisome Oyunları'nda TFF'nin destek verdiği ve Özel Sporcular Federasyonu bünyesindeki Down Sendromlular Futsal Millî Takımımız da mücadele edecek.

Sorumluluk Almaktan Son Derece Mutluyuz
 

TFF Engelliler Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Gürsoy ise açıklamasında, "Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın ile yaptığımız stratejik iş birliği ile bundan 5 yıl önce ülkemizde ilk kez Down Sendromlular Futsal branşının başlatılmasında TFF olarak da sorumluluk almaktan dolayı son derece mutluyuz. Down Sendromlu Millîlerimiz de kısa sürede büyük başarılara imza attılar ve halkımızın haklı sevgisini kazandılar. Dünya üçüncülüğün yanında son 2 Avrupa Şampiyonluğunu kazanan Millî Takımımız, İtalya'daki Avrupa Şampiyonası öncesi ve sonrasında Riva'da TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Başkan Vekili Yusuf Günay ile bir araya gelmiş ve TFF Yönetim Kurulu kararı ile de ödüllendirilmişti. Down Sendromlular Futsal Millî Takımımızın 2024 Trisome Oyunları'nda da hedefi kupayı kazanmak olacak." şeklinde konuştu. Spor Servisi

Editör: Barış Kaya