Küresel piyasalarda yaşanan her yeni gelişme dolar kuru üzerinde yükselişi tetikliyor. Döviz kurundaki bu yükselişten etkilenen TL değerini günden güne yitiriyor. Öte yandan altın gibi değerli madenler aynı oranda değer kazanıyor.

Piyasalara yönelik yaptığı açıklamalarla dikkatleri üzerine çeken ekonomist Remzi Özdemir yerel seçimlerden sonra neler olabileceğini tek tek paylaştı. Merkez Bankası'nın başlattığı sıkılaşma adımları seçim sonrasında dolarda nelere sebep olabilir?

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, KDV oranlarıyla ilgili açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, KDV oranlarıyla ilgili açıklama

Ünlü Ekonomist Remzi Özdemir “Seçimlerden sonra kimine göre dolar 40 kimine göre 50 lira olacak ama en net sonuç Mayıs ayında gelecek enflasyona göre değişecek” dedi ve kura yönelik tahminini şu şekilde ekledi:

“İğneden İpliğe Zam”

“Mayıs ayı gibi enflasyonun %70'in üzerine çıktığı aylarda 36 lira civarında bir rakam bizlere sürpriz olmayacak. Dolarda başlayan sert yükseliş enflasyonda ciddi artışı tetikleyecek. Bu durum yeniden para basma, piyasalardaki her şeyin iğneden ipliğe zamlanması ve maaşların yeniden güncellenmesini gerektirecek.”

Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer dolar kuru hakkında ne düşünüyor? Merkez Bankası'nın faiz artırımı dolar kurundaki yükselişi dizginleyemiyor. Şimdilerde 32 TL bandından işlem gören dolar kuru Selçuk Geçere göre “60 TL'yi görebilecek”

Bu süreçte dolarda borcu bulunanların daha çok dikkatli olması gerekiyor. Dolar ile alım satım yapanlar ve dolar yatırımcıları da güncel ekonomiyi yakından takip etmeyi sürdürüyor. İhtimal dahilinde olan Devalüasyon söylentileri seçim sonrası gerçekleşirse dolarda aniden 50 TL, 60 TL seviyelerinin görülmesi şaşırtıcı olmayacak.

16 Mart Cumartesi 1 Dolar Kaç TL?

Ünlü piyasa ekonomistlerinin dolar kuruna yönelik yaptığı yorumların gölgesinde hafta sonuna yeni rekorla giren dolar 16 Mart Cumartesi günü kaç TL?

16 Mart Cumartesi 1 Dolar 32,12 TL'den işlem görüyor. Önceki gün kapanışı ile aynı seyri koruyan dolarda hafta sonu itibarıyla yatay bir pozisyona büründü. Aynı saatlerde dolar kurundaki yükselişten yön bulan Euro 35,11 TL'den alıcısını buluyor.

 

Editör: Muharrem Türkoğlu