İşte dokunduğunuzda ciddi sağlık sorunlarına hatta ölüme yol açabilen bazı tehlikeli bitkiler:

  1. Manşinel (Manchineel Tree): Karayipler ve Orta Amerika'da bulunan yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Elma benzeri meyveleri vardır ve toksik olduğu için "ölüm elması" olarak da bilinir. Toksinleri nedeniyle yenmesi ölümcül olabilir ve dokunmak bile ciltte ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

  2. Isırgan Otu: Avrupa, Kuzey Amerika ve Kuzey Afrika'da yetişir. Yapraklarına dokunulduğunda ciltte acı veren kimyasallar enjekte eder. Semptomları genellikle 24 saatten fazla sürmez ve pişirildiğinde güvenle tüketilebilir.

  3. Zehirli Sarmaşık (Poison Ivy): Acı Çalısı olarak da bilinen bu bitki, heptadesil katekoller içeren bir özsuyu salgılar. Bu bitkiye temas ciltte şişkin kızarıklıklara neden olabilir.

  4. Kırmızı Zehirli Ökse Otu: ABD'nin doğu kesimlerinde yetişir ve kırmızı küçük çiçekler açar. Temas halinde ciltte tahrişe neden olabilir ve mide bulantısı, kusma, ishal gibi semptomlar ortaya çıkabilir.

  5. Yılan Otu: ABD'de yetişir ve beyaz küçük çiçekler açar. Teması acil tıbbi müdahale gerektirebilir.

    Erkenci Kirazın İlk Hasadı Yapıldı! Bakın Hangi Ülkeye Gönderilecek… Erkenci Kirazın İlk Hasadı Yapıldı! Bakın Hangi Ülkeye Gönderilecek…
  6. Tavşancıl Otu (Giant Hogweed): Heracleum mantegazzianum ve H. sphondylium olarak da bilinir. Furokoumarin adı verilen kimyasalları içeren çiçekler barındırır ve bu kimyasallar ciltte kabarcıklara neden olabilir.

Bu bitkiler, özellikle çocuklar ve duyarlı kişiler için tehlikeli olabilir. Doğada bu tür bitkilere rastladığınızda dikkatli olmak ve onlardan uzak durmak önemlidir. Herhangi bir temas durumunda derhal tıbbi yardım almak gerekmektedir.

Editör: Ebru Kont1