BOTAŞ, 1 Şubat 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak doğalgaz satış fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacağını duyurdu. Bu açıklama, tüketicilerin merakla beklediği doğalgaza zam gelip gelmeyeceği konusunda net bir bilgi sağlamış oldu.

BOTAŞ'ın internet sitesinde yayımlanan tarife tablosuna göre, şubat ayında doğalgaz fiyatlarında herhangi bir artış olmayacak. Mesken ve sanayi abonelerinin tarifesi ile elektrik üretim amaçlı tarife aynı kalacak.

Çanakkale’de deprem mi oldu, kaç şiddetinde, deprem olan merkez üssü neresi (AFAD bugün 4 Mart Çanakkale- İstanbul deprem) Çanakkale’de deprem mi oldu, kaç şiddetinde, deprem olan merkez üssü neresi (AFAD bugün 4 Mart Çanakkale- İstanbul deprem)

Buna göre, BOTAŞ'ın konut tüketicilerine şubat ayında uygulayacağı satış fiyatı 1000 metreküp doğalgaz için 4 bin 80 lira olarak belirlendi. Sanayi abonelerinin tarifesi ise kademe 1 için 1000 metreküp doğalgazda 8 bin 549 lira, kademe 2 için ise 11 bin 374 lira olarak sabit kaldı. Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğalgazın fiyatı 12 bin lira olarak duyuruldu.

BOTAŞ'ın açıklamasında, fiyat tarifelerinin aylık olarak hesaplandığı ve "Household Energy Price Index (HEPI)" fiyatları esas alındığında, Türkiye'nin konutlarda Ukrayna'dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğalgaz fiyatına sahip olduğu vurgulandı. Bu bilgi, tüketicilere olumlu bir haber niteliği taşıdı.

Editör: Ebru Kont1