Kurban eti kesildikten kaç saat sonra tüketilmeli? Kurban eti kesildikten kaç saat sonra tüketilmeli?

Yemin Pekmezi kan yapıcı balların en önemlilerinden biridir. Yemin Pekmezi hastalıkların baş düşmanıdır ve kandaki hücresel yapıyı güçlendirerek kansızlık sorununu ortadan kaldırır. Yemin Pekmezinin faydaları bununla bitmiyor. Günde bir kaşık aldığınızda öksürükte azalma olduğunu fark edeceksiniz.

Andız Pekmezinin Faydaları

Anemiyi önleyin

Andız pekmezi ardıç ağacından çıkan küçük tohumlardır. Şifası yüzyıllar önce keşfedilen andızdan elde edilen pekmez özellikle balgam ve kuru öksürüğün giderilmesinde faydalıdır. Yemin akciğerlerdeki virüsleri temizler ve çok güçlü C vitamini içerir.

Antik çağlarda gut hastalığını önlemek için yeminler kaynatılıp yenirdi. Yemin Pekmezi hücreleri hızla yeniler ve kökleri güçlendirir. Saç dökülmesinden tırnak kırılmasına kadar pek çok fayda sunuyor.


Vücuttaki toksinleri azaltır. İdrar yoluyla iltihabı ortadan kaldırır. Kan dolaşımını düzenleyerek akciğer ve karaciğerin temizlenmesi sürecine destek olur.

Kalp damar hastalıklarının tekrarını önler. Özellikle ailesinde kalp hastalığı öyküsü olanların bol miktarda tüketmesi gereken besinlerden biridir.

İçerdiği doğal şekerler Yemin Pekmezini enerji verici bir ikram haline getirir. Özellikle sporcular ve enerjiye ihtiyacı olan kişiler için iyi bir tercih olabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

İçerdiği kalsiyum ve fosfor kemik sağlığının desteklenmesine yardımcı olur. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda kemik gelişimi ve korunması açısından önemlidir.

Öksürüğe iyi gelir. Andız pekmezi öksürüğe çok iyi gelir. Günde bir çorba kaşığı yediğinizde grip enfeksiyonlarında doğal antibiyotik etkisi gösterir. Soğuk algınlığı, öksürük ve bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.

Editör: Ebru Kont