1 Kasım 2023 ve sonrasında, İstanbul merkezli 6 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda, Dilan Polat ve eşi Engin Polat'ın da dahil olduğu 24 şüpheli gözaltına alınmıştı. Soruşturma kapsamında, Polat çiftinin şirketlerinde yapılan aramalarda dijital materyaller ve defterlere el konulmuştu. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından hazırlanan ön inceleme raporunda, tasfiye halindeki 3 firmadan aile bireylerine ait şirketlere sahte fatura kesilerek 200 milyon lira para girişi sağlandığı tespit edildikten sonra tutuklama kararı kesinleşmişti.

Bir Aşk Masalı dizisine 2 bomba oyuncu transferi! Bir Aşk Masalı dizisine 2 bomba oyuncu transferi!

Bu paranın aile bireylerine ait şirketler arasında transfer edilerek son aşamada Engin Polat'ın sahibi olduğu Milda Gayrimenkul isimli firmada toplandığı ve buradan gayrimenkul ve çok sayıda araç alımı yapıldığı belirlendi.

Dilan Polat, Engin Polat ve Sıla Doğu'nun da aralarında bulunduğu 16 şüpheli tutuklanmış ve 27 şirkete kayyum atanmasına karar verilerek denetim altına alınmıştı. 14 Haziran'da yapılan aylık tutukluluk incelemesinde, Dilan Polat'ın kardeşleri Can ve Sinem Sıla Doğu ile diğer bazı şüpheliler adli kontrol şartıyla tahliye edilirken, diğer 5 şüphelinin tutukluluk hali devam ediyor.

Cumhuriyet savcılığı tarafından soruşturmanın tamamlanmasının ardından hazırlanan iddianamede, şüphelilerin "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama", "yasa dışı bahis", "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" ve "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak" suçlarından cezalandırılmaları talep edilmişti. Ayrıca, soruşturma kapsamına alınan 31 şirketin ve bu şirketlerin sahip olduğu taşınmaz, araç ve benzeri tüm malvarlığının müsadere edilip mülkiyetin kamuya geçirilmesi istendi.

İddianame iade edildi

Başsavcılık tarafından onaylanan iddianame, Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilmiş, ancak mahkeme davanın ağır ceza mahkemesinde görülmesi gerektiğini vurgulayarak dosyayı Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade etmiştir.

Kaynak: Haber Merkezi