İnsanların binlerce yıldır her tedavide kullandıkları bitkisel yağ olan Hint yağı, TikTok'ta zayıflama ve hatta kanseri tedavi etme iddialarıyla yeniden gündem de. Ancak uzmanlar, Hint yağının bu şekilde kullanılmasının güvenli olmadığını belirtiyor. Eski Mısır’da lamba yakıtı olarak kullanılan bu yağ, bitkilerin çeşitli kısımlarından damıtma veya soğuk sıkım yöntemleriyle sağlanıyor. Özellikle TikTok başta olmak üzere sosyal medyada hızla yayılan 'Hint yağı ile yağ yakma' efsanesi, kullanıcıların sağlıklarını etkiliyor. Uzmanların dikkatini çeken bu trend, potansiyel yan etkileri nedeniyle ciddi sağlık riskleri barındırıyor.

Sosyal Medya Trendi

Hint Yağı İle Zayıflama

Bu yağın vücutta detoks etkisi yarattığını duyanlar, içmeye başladı. Ancak bu durum, yoğun karın ağrısı ve ishal gibi sorunlarını ortaya çıkardı. Hint yağı, yutulduktan sonra prostaglandin reseptörlerini aktive eder ve ince bağırsağınızda kasılmalara neden olarak sindirimi hızlandırır, bu da katı dışkı oluşmamasına neden olur.

Cilt ve saç bakımı, kozmetik ürünler ve endüstriyel sanayide kullanılan Hint yağının içilmesi, müshil etkisi nedeniyle aşırı tüketildiğinde susuzluğa neden olabilir. Aşırı dozda kullanım, uykusuzluk sorunlarına yol açabilir ve vücuttaki potasyum seviyelerini tehlikeli derecede düşürebilir. Bu nedenle, Hint yağı sadece uzman kontrolünde kullanılmalıdır.

Dikkat! Çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliğine neden oluyor Dikkat! Çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliğine neden oluyor

Böbrek Yetmezliği Yaşanıyor

Hint yağı tohumları, ricin adlı toksin içerir. Bu toksin, sindirim sistemi ve diğer vücut organlarında ciddi hasarlara yol açabilir. Zehirlenme belirtileri arasında şiddetli mide bulantısı, kusma, ishal, böbrek yetmezliği ve nörolojik semptomlar yer alır.

Editör: Cihat Öztürk