Ülkemizi 27 yıl boyunca yüzme şampiyonalarında başarıyla temsil eden Derya Büyükuncu, Avrupa ve Dünya Şampiyonlukları kazanmış deneyimli bir sporcu olarak biliniyor. Spor kariyerinin yanı sıra 2011 yılında Survivor yarışmasına katılarak birinci olan Büyükuncu, geniş kitlelerce tanınmıştır. Peki, Derya Büyükuncu kimdir? İşte, Büyükuncu'nun hayatına dair detaylar...

DERYA BÜYÜKUNCU KİMDİR?

Derya Büyükuncu, 2 Temmuz 1976 tarihinde İstanbul'un Kadıköy ilçesinde hayata gözlerini açtı. Babası İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim görevlisi iken, annesi eczacı olarak çalışıyordu.

Yüzme sevdası, beş yaşında iken anneannesi ve dedesinin teşvikiyle Galatasaray Spor Kulübü'nde başladı. Başlangıçta yüzmede başarılı bulunmadığı için farklı bir spor dalına yönlendirilmişti, fakat yüzmeyi oldukça sevdiği için yedi yaşında tekrar yüzme antrenmanlarına döndü.

Kadıköy Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra, müzik ve resim derslerinden kalması sebebiyle ailesi tarafından eğitimi için ABD'ye gönderildi. Burada gösterdiği başarılarla lisans eğitimini Kaliforniya Eyalet Üniversitesi'nde burslu olarak tamamladı ve yüksek lisansını da aynı üniversitede gerçekleştirdi. Ayrıca, ikinci üniversite olarak Michigan Üniversitesi İşletme bölümünü tamamladı.

İLK MADALYASINI 12 YAŞINDA ALDI

Derya Büyükuncu, ilk milli yarışına 9 yaşındayken 1985 Balkan Yaş Grupları Yüzme Şampiyonası'nda çıktı ve 12 yaş grubunda yüzerek bronz madalya kazandı. Aynı yıl Türkiye'de düzenlenen yüzme yarışlarında ise 10 yaş grubunun tüm Türkiye rekorlarını kırdı. 1992 yılından itibaren ise tam altı kez Yaz Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi temsil etti.

500 YÜZME REKORU, 5 ALTIN MADALYA

1985-2012 yılları arasında yaklaşık 500 kez yüzme rekorunu başarıyla kıran ve aynı süreçte 500 kez de milli takım formasını giyen Büyükuncu, 1987 Balkan Yaş Grupları Yüzme Şampiyonası'nda 5 altın madalya kazandı.

Ayrıca, 2010 yılında "Yok Böyle Dans" yarışmasına katılarak yeteneklerini sergileyen Büyükuncu, 2011'de Acun Ilıcalı'nın hazırlayıp sunduğu "Survivor" yarışmasına katıldı ve birinci oldu.

2012'de ise altıncı kez katıldığı 2012 Yaz Olimpiyatları'nda, tarihe geçerek Olimpiyat Oyunları'na en fazla katılan yüzücü unvanını elde etti.

DERYA BÜYÜKUNCU ÖZEL YAŞAMI

Derya Büyükuncu, 1976 yılında doğmuş olup, 2004 yılında yüzme antrenörü Zehra Balkan ile evlenmiştir. 1.93 metre boyundaki milli yüzücü, yengeç burcundandır.

Metin Akpınar'ın Kızı Duygu Nebioğlu Kimdir ve Annesi Suphiye Orancı kimdir? Metin Akpınar'ın Kızı Duygu Nebioğlu Kimdir ve Annesi Suphiye Orancı kimdir?

Editör: Fatma Gültekin