Depresyon, günümüzde pek çok kişinin sessizce mücadele ettiği, ancak çoğu zaman göz ardı edilen bir ruh sağlığı sorunudur. Peki depresyonda olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Sürekli Üzüntü Hali veya Boşluk Hissi

Uzmanlar, depresyonda olan kişilerin genellikle sürekli bir üzüntü hissi yaşadıklarını veya duygusal bir boşluk içinde olduklarını belirtiyor. Bu durum günler veya haftalar boyunca devam edebilir.

İlgi Kaybı ve Zevk Almama

Hobiler, sosyal etkinlikler veya önceden keyif aldığınız aktivitelerden artık zevk alamamak, depresyonun en belirgin işaretlerinden biridir.

Enerji Kaybı ve Yorgunluk

Herhangi bir fiziksel çaba göstermeden bile kendinizi sürekli yorgun hissetmeniz, depresyon belirtisi olabilir.

Uyku ve İştah Değişiklikleri

Depresyon, uyku düzeninizde değişikliklere neden olabilir; aşırı uyuma veya uyuyamama şeklinde kendini gösterebilir. Aynı şekilde, iştahınızda artış ya da azalma da depresyonun bir göstergesi olabilir.

Konsantrasyon Güçlüğü ve Kararsızlık

Günlük görevlere odaklanmada zorluk çekmek ve karar vermede istikrarsızlık yaşamak, depresyonla mücadele eden birçok kişi tarafından yaşanan bir durumdur

Kendine Zarar Verme Düşünceleri

Depresyon, bazı kişilerde kendine zarar verme veya intihar düşünceleri gibi ciddi düşünce kalıplarına yol açabilir.

Cıncık Gibi Gaziantep Cıncık Gibi Gaziantep

Eğer bu belirtilerden birkaçını yaşıyorsanız, profesyonel yardım almanız önemlidir. Uzmanlar, erken müdahalenin depresyonla mücadelede çok daha etkili olduğunu vurgulamaktadır.

Editör: Tekin Albayram