Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşayan vatandaşları deprem konusunda bir kez daha uyardı. Fay hatlarına dair önemli bilgiler paylaşan Görür, 7 potansiyel riskli bölgeyi sıralayarak, "Tehlike bu bölgelerde arttı" ifadesini kullandı.

Halk TV'deki canlı yayına katılan Görür, Güneydoğu bölgesi için Doğu Anadolu Fayı ve Bitlis-Zagros bindirme kuşağının 2 ana tehlike kaynağı olduğunu vurguladı. Özellikle Kahramanmaraş'taki 6 Şubat depremleriyle Arap Levhası'nın kuzey yönde ilerlediğine dikkat çeken Görür, "Arap Levhası, Avrasya Levhası ile Doğu Anadolu'yu sıkıştırıyor" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Son dakika! Çanakkale'de 4.9 büyüklüğünde deprem! Son dakika! Çanakkale'de 4.9 büyüklüğünde deprem!

RİSK ALTINDAKİ İLLER

Deprem riski altında olan illeri sıralayan Görür, Bitlis, Batman, Diyarbakır, Hakkari, Şanlıurfa, Şırnak ve Gaziantep illerine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bu hareketleri yapan Doğu Anadolu Fayı ile Ölüdeniz Fayı'dır" ifadelerini kullanan Görür, "Bingöl Karlıova'dan Kahramanmaraş'tan Hatay'a kadar giden hattır. Asıl orayı oluşturan bu. Dolasıyla bu Adıyaman ve Diyarbakır'a, Hakkari'ye özgü bir fay sisteminin veya tehlike hattının çalışması değil. Aksine tehlike oralarda arttı”

TEHLİKE ORALARDA ARTTI

Deprem uzmanı yaptığı açıklamasında tehlikenin arttığı yerleri sıralayarak, “Dolasıyla bu Adıyaman ve Diyarbakır'a, Hakkari'ye özgü bir fay sisteminin veya tehlike hattının çalışması değil. Aksine tehlike oralarda arttı. Adıyaman, Diyarbakır ve Hakkari kendilerini birinci derecede tehdit eden bindirme kuşağına bağlı bir tehlikeye maruz kalmadılar. Doğu Anadolu Fayı'nın kırılması sonucu etkilendiler” ifadesini kullandı.

Editör: Ceyda Nur Öner