Dünya nüfusunun yaklaşık %30'u iyottan yoksun bölgelerde yaşamakta. Bu bölgelerde yaşayanlar iyot takviyesi almadığında, iyot eksikliğine bağlı çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkıyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burak Can, iyot eksikliğinin kısırlık, düşük yapma ve doğumsal bozukluklar gibi ciddi problemlere yol açabileceğini vurguluyor.

Belirtileri Nelerdir?

Dr. Burak Can, iyot eksikliğine bağlı olarak gelişen hipotiroidi hastalarında çeşitli beulgulara rastladığını söylüyor. Can, "İyot eksikliğine bağlı hipotiroidi gelişen hastalarda halsizlik, cilt kuruluğu, saç dökülmesi, ciltte kalınlaşma, kabızlık, soğuğa tahammülsüzlük, adet düzensizlikleri, saç ve tırnaklarda kırılma, kilo artışı, hipotirodiye bağlı ödem, unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü, depresyon, duygu durumunda dalgalanmalar meydana gelir."dedi.

Akıllı mercekle gözlüğü bırakmak mümkün mü? Akıllı mercekle gözlüğü bırakmak mümkün mü?

Çocuklarda düşük IQ görülüyor

Tiroid hormonlarının anne karnındaki bebek için büyük önem taşıdığını ifade eden Dr. Can, iyot eksikliğinin beyin gelişimini olumsuz etkilediğini söylüyor. Orta derecede iyot eksikliği yaşayan annelerin çocuklarında düşük IQ görülürken, ağır iyot eksikliği olan annelerin çocuklarında kretenizm adı verilen zekâ geriliği ve ek bozuklukların bulunduğu bir tablo ortaya çıkmaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi