4,3 Büyüklüğünde Deprem Oldu! Can Kaybı Var Mı? 4,3 Büyüklüğünde Deprem Oldu! Can Kaybı Var Mı?

Türkiye’de 18 yaş altında bulunan kimseler kanunlara göre çocuk olarak kabul edilse de çocuk yaşta evliliklerin oranı azalmıyor. TÜİK verilerinde yer alan 15-19 yaş grubunda bulunan kız çocuklarının yaptığı evlilik oranının en yüksek olduğu il, 5 bin 389 ile İstanbul oldu.  İstanbul’u 5 bin 122 evlilik ile Şanlıurfa ve 4 bin 995 evlilik ile Gaziantep takip etti.

GAZİANTEP ZİRVEYİ ZORLUYOR

Akraba evliliklerinde ilk sırada yer alan Gaziantep, çocuk yaşta evliliklerde de zirveyi zorluyor. Gaziantep’te 2023 yılında 4 bin 995 kadın 15-19 yaş aralığında evlendirildi. Aynı dönemde 15-19 yaş aralığında evlendirilen erkek sayısı ise 326 oldu.

ZİRVEYİ ŞEHİTKAMİL VE ŞAHİNBEY PAYLAŞTI

Çocuk yaşta evliliğin en yoğun olduğu ilçeler de belli oldu. Buna göre, 2 bin 27 evliliğin yapıldığı Gaziantep’in Şehitkamil İlçesi, çocuk yaşta evlilikte zirvede yer aldı. Şehitkamil ilçesini 2 bin 9 evlilik ile Şahinbey takip etti. Şanlıurfa’nın Eyyübiye ve Haliliye ilçeleri de ilk 4’te yer aldı.

PROJELER RAĞMEN…

Çocuk gelinleri ve erken yaşta evlilikleri önlemek amacıyla hükümet, bakanlık ve valilikler tarafından birçok proje hayata geçiriliyor. Henüz okul çağındaki kız çocuklarına gelinlik giydirilmesinin önüne geçilmek amacıyla yürütülen bu projeler ise maalesef sonuç vermiyor. 

Muhabir: AYHAN DUMAN