Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) tarafından yapılan açıklamaya göre, bu ödeme, annelik yardımı olarak adlandırılıyor ve geri ödemesiz bir destektir.

Emekli maaşına iki düzenleme geliyor! Milyonların merak ettiği hesap belli oldu Emekli maaşına iki düzenleme geliyor! Milyonların merak ettiği hesap belli oldu

Devlet, doğum yapan kadınlara mali destek sağlayarak, işe ara vermelerini kolaylaştırmayı hedefliyor. Bu yardım, kadınların doğum öncesi ve sonrası süreçlerde ekonomik kayıp yaşamalarını önlemek amacıyla sunuluyor. 2024 yılı için belirlenen toplam ödeme tutarı 49 bin 777 TL olup, kadınların tam zamanlı çalışmış ve en az 180 gün sigorta primi ödemiş olmaları gerekiyor.

Başvurular e-Devlet üzerinden alınmakta olup, doğum yapan kadınların bu destekten yararlanabilmeleri için doğumdan sonraki bir yıl içerisinde başvuru yapmaları gerekiyor. Doğum parası, başvuru sonrası PTT şubeleri aracılığıyla annelerin banka hesaplarına aktarılıyor.

Bu destek, asgari ücretle çalışan ve sigortalı olan annelere, 112 günlük izin süresi boyunca maddi destek sağlamayı amaçlıyor. İkiz veya üçüz doğum yapılması durumunda izin süresi 2 hafta daha uzatılıyor ve ödeme, günlük 444,44 TL prim üzerinden hesaplanarak toplamda 49 bin 777 TL olarak annelerin hesaplarına yatırılıyor.

Editör: Ebru Kont1