Peynirin uzun yaşam ve sağlıklı yaşlanma üzerindeki olumlu etkileri yeni bir araştırma ile gündeme geldi. Çin’de Şanghay Jiao Tong Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden bir araştırma ekibi, peynir tüketimi ile zihinsel sağlık arasında güçlü bir ilişki olduğunu belirledi.

Bağışıklığın 1 numaralı dostu! Bağışıklığın 1 numaralı dostu!

Sağlıklı Beslenmenin Vazgeçilmezi

Peynir

Türk mutfağının önemli bir parçası olan peynir, kahvaltı sofralarımızın baş tacıdır. Makarna, sebze ve sandviçlerde sıklıkla kullanılan peynir, sağlık açısından pek çok faydaya sahip besleyici bir gıdadır. İçerdiği protein, kalsiyum, fosfor, selenyum, çinko ve B12 vitamini gibi besin öğeleri ile peynir, sağlıklı bir beslenmenin önemli bir bileşenidir.

Kalp İçin En İyi Peynir

Mozzarella

Uzmanlar, uzun ve sağlıklı bir yaşam için mozarellanın kalp sağlığı açısından en faydalı peynir olduğunuu söylüyor. Çin’in önde gelen kardiyologlarından Dr. Cheng-Han Chen, “Bu iyi bir protein ve kalsiyum kaynağıdır. Hatta bağırsak ve bağışıklık sağlığına fayda sağlayabilecek probiyotikler içerir. Taze mozzarella da doymuş yağ ve sodyum açısından diğer peynirlere göre daha düşüktür. Bu da bu peyniri diğerlerinden bir adım öne çıkarıyor” şeklinde konuştu.

Yapılan Araştırma Sonucu

Şanghay Jiao Tong Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 2,3 milyon kişi üzerinde yapılan araştırma, zihinsel sağlığın, sağlıklı yaşlanma ve uzun ömür için en önemli faktörlerden biri olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, peynir tüketimi ile zihinsel sağlık arasında güçlü bir bağlantı olduğunu vurguladı. Çalışmada, en güçlü zihinsel sağlık ve stres direnci seviyelerini bildiren kişilerin daha fazla peynir tükettikleri tespit edildi. Araştırmacılar, peynirin doğrudan uzun ömürden sorumlu olmadığını ancak peynir ve meyve tüketiminin yüksek refah seviyelerine önemli katkı sağladığını belirtti.

Prof. Dr. Tian-Ge Wang, “Sonuçlarımız, sağlıklı yaşlanmaya yönelik sağlık politikalarında zihinsel sağlığa öncelik verilmesinin öneminin altını çiziyor. Aktif kalmanın, TV izlemeyi kısıtlamanın ve sigaradan kaçınmanın bilişsel işlevi geliştirebileceğini ve yaygın hastalıkları önleyebileceği artık çok net. Tüm bunların dışında peynir türlerinin de sağlıklı bir yaşamda çok önemli etkileri olduğunu bulduk” dedi.

Editör: Cihat Öztürk