Kusurlu ciltden muzdaripseniz doğal yollarla cildinizi güzelleştirecek o besinler nelerdir? Bu besinleri tüketerek istediğiniz cilde sahip olmanız mümkün. 

Cilt Bakımı:

Cilt bakımı, medikal bakım ve kozmetik bakım olarak iki ana başlık altında yapılır. Cildinde problem olanlar mutlaka bir dermatoloji kliniğinde bakım ve temizlik yaptırmalıdır. Ancak cildinde problem olmayan kişiler, cilt bakım uzmanları tarafından yapılan ya da evde uygulanan yöntemlerle hem temizlik hem de bakım yapabilirler. Evde rahatça bakım yapabilirsiniz.

Cilt Bakımında Doğal Yöntemler

Kuruyan ciltler için zeytinyağı doğal ve etkili bir çözümdür. Ancak, akneli ve yağlı ciltler için zeytinyağı kullanmak uygun olmayabilir. Cildi doğru şekilde nemlendirmek son derece önemlidir. Yaz tatili sonrasında ya da kışın soğuk rüzgarlardan kuruyan cildinizin yenilenmeye ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı sadece dışarıdan yapılan bakım ile değil, aynı zamanda tükettiğiniz besinlerden de faydalanarak giderebilirsiniz.

Cildi Yenileyen Besinler:

Yumurta

Sabah kahvaltıların vazgeçilmezi olan yumurta, içerisinde bol miktarda protein barındırıyor. Protein ise kolajeni besleyen bir maddedir. Yumurtanın beyazı, glisin ve prolin de dahil olmak üzere kolajeni oluşturan diğer amino asitleri de içerdiği için en iyi kolajen kaynaklarından biridir. Sağlıklı bir kişi her gün bir tane haşlanmış yumurta tüketerek cildini yenilemeye de katkıda bulunabilir.

Somon

Somon balığı, iyi bir antioksidan olan serbest yağ asitleri, omega-3 yağ asitlerini içerir. Vücudumuz serbest yağ hücrelerini üretme yeteneğine sahip değildir bunları yiyecekler ile alarak cildin kalın, esnek ve nemli kalmasını sağlayabiliriz. Aynı zamanda omega-3 yağ asitleri kızarıklık, sivilceye neden olabilecek iltihabı da azaltır. O nedenle somon balığını haftada bir yemeğe özen göstermemizde hem genel sağlığımız hem de cilt sağlığımız için büyük fayda var.

Avakado

İçerisindeki Omega 3 yağ asitleri ve diğer antioksidanların yanı sıra hepsi de cildin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek A, B, K, ve E vitaminleri bakımından zengindir. Avokadoyu doğrayarak salataların üzerinde, değişik yapılmış smotilerle veya püre yaparak ana et yemeklerinin yanında garnitür yaparak tüketebilirsiniz.

Dikkat bu yanlışlar kalbi etkiliyor! Dikkat bu yanlışlar kalbi etkiliyor!

Domates

Domates içinde bol miktarda likopen içerir. Likopen güçlü bir antioksidan olması ve vücudu kanser yapıcı radikal bileşiklerden arındırmasının yanı sıra, cilt üzerinde de ciddi antiaging etkiye sahiptir. Likopenin etkisi ısı ve yağ ile artmaktadır. Bu nedenle; çiğ yenen domatesten ziyade hafif ısıtılmış domates rendesi ve salçada daha yoğun likopen bulunur.

Düzenli kullanımda farkı görünce şaşıracaksınız. Sağlıklakalın..

Kaynak: Haber Merkezi