Yeni düzenlemeler, ev kadınlarına çalışma fırsatı bulamayanlar için emeklilik yolunu açarken, prim günü eksik Bağ-Kur'luların yaş şartını tamamlayarak hemen emekli olmalarını mümkün kılacak.

Ev Kadınları İçin Emeklilik Yolu Açılıyor

Aile Koruma Paketi kapsamında, çalışma imkânı bulamayan veya emeklilik için yeterli prim günü olmayan ev kadınlarını sosyal güvence altına alacak bir sistem devreye sokulacak. Bu sistemle devlet, kadınların prim ödemelerinin bir kısmını üstlenecek, böylece ev kadınları hem sosyal güvenceye hem de emeklilik hakkına kavuşacak.

Devlet Destekli Prim Ödemeleri

Yapılacak düzenlemeyle, ev kadınlarının isteğe bağlı prim ödemelerinin üçte biri devlet tarafından karşılanacak. 2024 yılı için belirlenen aylık ödeme ve devlet desteği şu şekilde olacak:

TEB'den Emeklilere Özel: 12 Bin TL'ye Kadar Promosyon Fırsatı! TEB'den Emeklilere Özel: 12 Bin TL'ye Kadar Promosyon Fırsatı!

Aylık ödeme: 6.400,64 TL
Devlet desteği aylık: 2.133,55 TL
Yıllık devlet desteği: 25.602,56 TL

Bağ-Kur'lular İçin Erken Emeklilik

Bağ-Kur kapsamında, 5 bin 400 gün prim ödeme şartı yeterli olacak. Önceden çalışmış ve prim günü olan kadınlar daha kolay emekli olabilecek. Anneler için yıpranma benzeri prim gün sayısı desteği ve yaş indirimi de sağlanacak.

Çalışma Saatlerinde Yeni Düzenlemeler

Son dönemde, çalışma saatlerinin kısaltılması konusunda dünya genelinde tartışmalar sürüyor. Türkiye de yeni çalışma modelleri ve mesai saatleri üzerinde çalışmalar yürütüyor. Önümüzdeki dönemde uzaktan çalışma, esnek çalışma ve kısa süreli çalışma gibi modeller daha fazla hayatımızda yer alacak. Mevcut 45 saat olan haftalık çalışma süresinin 35 veya 40 saate düşürülmesi planlanıyor, bu durum haftalık tatilin 3 güne çıkabileceği anlamına geliyor.

Bu değişiklikler, hem çalışanlar hem de emekliler için olumlu sonuçlar doğuracak ve iş yaşamında ile emeklilikte önemli iyileştirmeler sağlayacak.

Editör: Ebru Kont1