Kurban Bayramı boyunca et tüketiminin artışı sağlık açısından bazı önlemleri de beraberinde getiriyor. Kalp-damar, mide ve diyabet hastalıkları olanların, sağlıklı beslenme adımlarına özellikle dikkat etmeleri gerekiyor. Yağsız veya az yağlı et seçimleri, bu dönemde önerilen beslenme stratejilerinden biridir. Yeni kesilmiş etlerin hemen tüketilmemesi, sindirim açısından daha uygun olup, etlerin birkaç gün buzdolabında dinlendirilmesi faydalıdır.

PİŞİRME TEKNİKLERİNE ÖNEM VERİN 

Pişirme teknikleri de etin sağlıklı tüketilmesi için büyük önem taşır. Yüksek sıcaklıkta uzun süre pişirme ve kızartmadan kaçınılmalı, haşlama, ızgara ve buğulama gibi yöntemler tercih edilmelidir. Etle yapılan yemeklerin kendi yağıyla pişirilmesi ve ilave yağ eklenmemesi, sağlıklı bir bayram sofrası için önerilen yöntemler arasındadır.

ETİ DOĞRU BİR ŞEKİLDE MUHAFAZA EDİN 

Etin doğru saklanması da önemlidir. Küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetinde veya yağlı kağıtta sarılan etler, buzlukta -18 derecede uzun süre muhafaza edilebilir. Çözdürme işlemi ise buzdolabının alt bölmesinde yavaşça yapılmalıdır.

Neden bazı rüyalar gerçek gibi hissedilir? Neden bazı rüyalar gerçek gibi hissedilir?

DÜZENLİ BESLENMEYİ İHMAL ETMEYİN 

Bayram süresince, dengeli ve çeşitli bir beslenme programına uyum sağlamak için, et yanında sebze, meyve, süt ve ekmek gibi diğer besin gruplarının tüketilmesine özen gösterilmelidir. Bu yöntemler, sağlıklı bir bayram geçirmenize yardımcı olacaktır.

Kaynak: HABER MERKEZİ