Kiraz lekesi çıkarmak bazen zorlayıcı olabilir, ancak doğru yöntemleri kullanarak bu lekeleri giysilerden veya diğer kumaşlardan etkili bir şekilde çıkarabilirsiniz. İşte kiraz lekesi çıkarmak için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem:

Soğuk Su ile Durulama

Lekeyi fark ettiğiniz anda, lekeli bölgeyi mümkün olduğunca hızlı bir şekilde soğuk suyun altında tutarak durulayın. Sıcak su kullanmaktan kaçının çünkü bu, lekenin kumaşa daha derinlemesine işlemesine neden olabilir.

Sıvı Deterjan Uygulaması

Lekeli bölgeye bir miktar sıvı çamaşır deterjanı sürün ve parmaklarınızla hafifçe ovun. Yaklaşık 5-10 dakika bekletin, sonra tekrar soğuk su ile durulayın.

Beyaz Sirke veya Limon Suyu

Lekenin üzerine bir miktar beyaz sirke dökün veya taze sıkılmış limon suyu sürün. Birkaç dakika bekletin ve sonra soğuk su ile durulayın. Asidik doğaları sayesinde, sirke ve limon suyu kiraz lekesinin çözünmesine yardımcı olabilir.

Hidrojen Peroksit

Renkli kumaşlar için bu yöntem önerilmez, ancak beyaz veya çok açık renkli kumaşlarda kullanılabilir. Lekeli alana bir miktar hidrojen peroksit uygulayın, birkaç dakika bekletin ve sonra soğuk su ile durulayın.

Leke Çıkarıcı Ürünler

Eğer yukarıdaki adımlar işe yaramazsa, özellikle leke çıkarma amaçlı üretilmiş ticari bir leke çıkarıcı ürün kullanmayı düşünebilirsiniz. Ürünü kullanmadan önce, kumaşın görünmeyen bir bölgesinde test ederek kumaşa zarar verip vermediğini kontrol edin.

Gaziantep Şehitkamil nöbetçi eczane 18 Temmuz 2024 Gaziantep Şehitkamil nöbetçi eczane 18 Temmuz 2024

Çamaşır Makinesi

Tüm işlemlerden sonra lekeli kıyafeti üreticinin önerdiği ayarlarda çamaşır makinesine atın. Mümkünse, leke çıkarmaya yönelik bir deterjan kullanın.

Lekenin çıkarılması, lekenin türüne ve kumaşın türüne göre değişiklik gösterebilir.

Kaynak: Haber Merkezi