Çamaşır makinesinin doğru bakımı, uzun yıllar boyunca sorunsuz kullanmanızı sağlayabilir. Hayatımızı kolaylaştıran ev aletlerini kullanırken daha dikkatli davranmalısınız. Yıkamadan önce ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunuyor.


Kapı


Her yıkamanın ardından makine kapısını daima açık bırakmalısınız. Küçük bir aralık bırakarak yaşanacak bazı sorunları ve yıpranmayı önleyebilirsiniz. Kapının kapatılması, kalan suyun içeride daha uzun bir süre beklemesine neden olur.

Suyun uzun süre aynı yerde bekletilmesi ise tamburda küf ve bakterilerin çoğalmasına neden olabilir. Kapının aralık kalması, bu sorunları önleyecektir. Böylece makinenizi daha sağlıklı kullanabilir, çamaşırların tertemiz çıktığını görebilirsiniz.

Temizliği
Çamaşır makinesini aralıklı olarak temizlemeniz faydalı olacaktır. Ayda bir kez temizlenmesi daha faydalı olur. Makinenin tamburunu iyice temizleyerek küf ve kir kokularına karşı çözümler oluşturabilirsiniz. Ağartıcı içermeyen çamaşır makinesi temizleyicilerinden yararlanmak en faydalısıdır.

Makine konumu
Kulağa ilginç gelebilir ancak çamaşır makinesinin konumu, yıpranması hakkında çoğu bilgiyi verebilir. Makinenizin düz olduğundan emin olmalısınız. Eğer değilse, neden olduğu titreşimler zemine zarar verir ve makinenin önemli parçaları erkenden aşınmaya başlar.

Makinenin ayaklarını düz hale getirmek için ayarlamalısınız. Ancak zemin ve makine birbirine uymuyorsa daha büyük bir kontrplak parçası kullanmayı deneyin. Bu sayede titreşimlerin emilmesine yardımcı olacaktır.

Hortumlar
Birçok çamaşır makinesinin içerisinde siyah kauçuk hortumlar bulunur. Daha kırılgan bir hale gelen hortumlar, en sonunda kırılabilir ve makineye zarar vermeye başlar. Bu durum evinizde görmek istemediğiniz manzaralarla bitebilir. Hortumlar iyi görünse de, daha güçlü paslanmaz çelik hortumlarla değiştirebilirsiniz.

Hayat boyu başarısı ile anılan 3 burç! Hayat boyu başarısı ile anılan 3 burç!

Alacağınız önlemler çamaşır makinesinin çok daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Ayrıca gelecekte makinenin beklenmedik hasarlar görmesini önleyebilir. Doğru bakım, faturadan tasarruf etmenizi de sağlar.

Editör: Tülay Kara