Kuyumcular, sahte altınları gerçeklerinden ayırt etmenin zaman zaman zor olabildiğini belirtiyor. Özellikle bazı demo altınların, gerçek altınlarla karıştırılabildiğini ifade ediyorlar. Yeni geliştirilen yöntemlerle sahte altınların tespiti için geçen yıl başlatılan bir uygulama sayesinde, düşük ayarlı veya farklı gramajdaki sahte altınlar daha kolay fark edilebiliyor.

Tahriş olmuş cilde evde doğal çözümler! Tahriş olmuş cilde evde doğal çözümler!

SİRKE TESTİ İLE SAHTE ALTIN ANLAMA

Sahte altını belirlemenin pratik bir yolu sirke testidir. Birkaç damla sirke, altın üzerine damlatıldığında, altın eğer renk değiştirirse sahte olduğu anlaşılır. Gerçek altın, sirkeye maruz kaldığında renk değiştirmez.

AŞINMA BELİRTİLERİNE DİKKAT

Zaman içinde sahte altınlar, aşınma belirtileri göstermeye başlar. Altının alt tabakasında farklı bir metal veya renk fark ediliyorsa, bu altının sahte olduğuna işaret eder.

GÜVENİLİR KUYUMCULARDAN ALIŞVERİŞ YAPIN

Sahte altından zarar gören pek çok kişinin olduğunu vurgulayan kuyumcular, alışveriş yaparken güvenilir kuyumcuları tercih etmenin önemine dikkat çekiyor. Altın alırken sertifikalı ürünlerin ve tanınmış kuyumcuların tercih edilmesi, sahte altın riskini minimize eder.

Yeni evlenecek çiftlere ve altın almayı planlayan herkese bilinçli olmaları tavsiye edilirken, kuyumcular, sahte altın tehlikesine karşı uyanık olunması gerektiğini hatırlatıyor.

Kaynak: Haber Merkezi