Gaziantep'te bugün 34 kişi hayata gözlerini yumdu! Gaziantep'te bugün 34 kişi hayata gözlerini yumdu!

Diyabet hastaları genellikle zeytinyağı tüketmeyi tercih ederler çünkü zeytinyağı, kan şekeri kontrolü için faydalıdır. Özellikle sızma zeytinyağı, zeytinlerin ilk soğuk sıkımından elde edildiği için doğal bir antioksidan kaynağıdır. Bu nedenle, uzmanlar Canan Karatay ve Osman Müftüoğlu, zeytinyağı tüketimini sık sık önerirler.

Çeşitli araştırmalar, zeytinyağı kullanımının kan şekeri seviyelerini yönetmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Zeytinyağı ayrıca, diyabetle ilişkili komplikasyonlar olan kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaya da katkıda bulunabilir. 

DİYABET HASTALARI İÇİN ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI 

Sızma zeytinyağının bir diğer önemli faydası, daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olmasıdır. Bu özellik, diyabet hastaları için büyük bir sorun olabilen aşırı yeme eğilimini önlemeye destek olabilir.

Ayrıca sızma zeytinyağı, kilo kontrolüne katkıda bulunabilir. Yapılan araştırmalar, diyetlerine zeytinyağı ekleyen kişilerin vücut kitle indekslerinin ve bel çevrelerinin daha düşük olduğunu ortaya koymuştur. Bu durum, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi obeziteye bağlı sağlık komplikasyonlarının riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Bir diğer önemli nokta, sızma zeytinyağının kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilecek sağlıklı bir yağ kaynağı olmasıdır. Bu, genel kardiyovasküler sağlığı destekler ve uzun vadede daha sağlıklı bir yaşam sürdürmenize katkıda bulunabilir. 

ZEYTİNYAĞINI SEÇMENİN PÜF NOKTALARI 

Zeytinyağı alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır:

Cam şişede olmasına özen gösterin.

Koyu renk şişede alın, çünkü ışık zeytinyağına zarar verebilir.

Stok yapmaktan kaçının; taze zeytinyağı en iyisidir.

Güvenilir markaları tercih edin.

ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI

Kalp sağlığını destekler.

Yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olur.

Kanser riskini azaltabilir.

Kilo vermeye yardımcı olarak obeziteden korur.

Diyabetten koruyucu etkileri vardır.

Beyin sağlığını destekler ve Alzheimer gibi hastalıklara karşı korur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kaynak: HABER MERKEZİ