Gaziantep’te 2024 yılının 4 aylık döneminde gerçekleşen Emniyet ve Jandarma ekiplerinin çalışmalarını anlatan Vali Çeber’in gündeminde pahalılık vardı. Zaman zaman sektör temsilcileri ile bir araya geldiğini anlatan Vali Çeber, “Öyle zorluklardan bahsediyorlar ki düşünüyorsunuz. Ancak Gaziantep’in bu algıdan kurtulması lazım. Aksi bu şehre kötülük etmektir’’ dedi.

Gaziantep Valisi Kemal Çeber, 2024 yılının ilk 4 ayında kentte meydana gelen asayiş olayları ve yapılan operasyonları açıkladı. Genel asayiş, terör, kaçakçılık ve organize suçlar, uyuşturucu trafik, ve göçmen kaçakçılık olaylarında bir azalma meydana geldiğini ifade eden Çeber, yılın ilk dört ayında kent genelinde kontrol edilen araç sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 129 artışla 1 milyon 72 bin 806’ya yükseldiğini ve 214 bin 957 araca ise cezai işlem uygulandığının altını çizdi.

MALVARLIĞINA KARŞI İŞLENEN SUÇLAR GERİLEDİ

2024 yılının ilk 4 ayında mal varlığına karşı işlenen suçlarda önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25,2 oranında bir azalma yaşandığını ifade eden Çeber, ‘’2023 yılında 8 bin 595 olay yaşanırken bu rakam 2024 yılında 6 bin 425’e geriledi. Evden hırsızlık olayları ise bir önceki yıla göre yüzde 38 azaldı. 2023 yılında 883 evden hırsızlık olayı yaşanırken bu rakam 2024 yılında 555’e düştü. Otodan hırsızlıkta da yüzde 48 oranında bir düşüş var. Olay sayısı ise 686’dan 358’e düştü’’ ifadelerini kullandı.

KAPKÇA VE YANKESİCİLİK OLAYLARI AZALDI

2023 yılında 25 olan bağ-bahçe hırsızlığı olayının 7’e düştüğünü kaydeden Çeber, ‘‘Kapkaç olaylarında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 59,6 azalma var. Yankesicilik olaylarında bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 38 azalma yaşandı. Yine emniyet ve jandarma bölgelerinde motosiklet hırsızlığı olaylarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 42 azalma olmuş. 2023 yılında 640 olan motosiklet hırsızlığı olayı 2024’te 371’e düştü’’ şeklinde konuştu.

KASTEN ÖLDÜRME OALYLARINDA AZALMA

Asayiş olaylarına değinen Çeber, ‘’Emniyet ve Jandarma bölgesinde kasten adam öldürme olaylarında bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 34 bir azalma olmuş. İl genelinde 2023 yılı ilk 4 ayında 4 bin 776 kişi yakalanmışken, 2024 yılının aynı döneminde bu oran yüzde 105 artışla 9 bin 792 kişinin yakalanması sağlandı. Genel asayiş olaylarında il genelinde suçlarda 2023 yılı ilk 4 ayında 2024 yılının aynı dönemine göre yüzde 13 azalma sağlanırken, aydınlatma oranı ise yüzde 93’e çıktı’’ açıklamasını yaptı.

OPERASYON SAYISI YÜZDE 138 ARTTI

Narkotik operasyonlarda değinen Vali Çeber, ‘‘Emniyet-Jandarma bölgesi narkotik suçlarla mücadele kapsamında 2023 yılına göre 2024 yılında operasyon sayısı yüzde 138 artmış, yakalanan şahıs sayısı yüzde 127 oranında artışla 3 bin 670’den 6 bin 721’e çıkarıldı. 2024 yılının ilk 4 ayın da ise 8 bin 187 operasyon gerçekleşmiş. Ayrıca 684 kg esrar, 2 kg eroin, 2,5 kg kokain, 127 kg metamfetamin, 35 kg bonzai, 1 milyon 256 bin 933 adet narkotik hap ele geçirildi’’ hatırlatmasını yaptı.

GÖÇMEN KAÇAKÇILARINA GEÇİT YOK

Kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele verilerini açıklayan Çeber, ‘‘2023 yılı ilk 4 ayında 241 operasyon yapılmışken 2024 yılının aynı döneminde 540 operasyon yapıldı. 2024 yılında yapılan operasyonlarda yakalanan şahıs 204’den 427’ye, tutuklanan  şahıs ise 19’dan 73’e yükseldi. Terörle mücadele kapsamında ise yılın ilk 4 ayında 55 şüpheli yakalanarak tutuklanması sağlandı. Göçmen kaçaklığı ile mücadele de ise 2023 yılının ilk 4 ayında 31 organizatör tutuklanmış iken bu oran 2024 yılında yüzde 81 artışla 56’ya çıktı’’ dedi.

214 BİN ARACA CEZA

2024 yılının ilk 4 ayında 214 bin 957 araca cezai işlem uygulandığını sözlerine ekleyen Çeber, ‘’Emniyet-Jandarma 2023 yılının ilk 4 ayında trafik uygulamalarında toplamda 469 bin 181 araç kontrol edilmişken, bu oran 2024 yılında yüzde 129 artışla 1 milyon 72 bin 806’ aracın kontrol edilmesi sağlandı’’ vurgusu yaptı.

Gaziantep'te büyük buluşma Gaziantep'te büyük buluşma

TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ

Çeber, ‘’İlimiz uyuşturucu ile mücadele kapsamında yapılan operasyonlarda hem emniyet hem de jandarma çalışmaları açısından Türkiye birincisi. İlimizin narkotik operasyonlar başarısı Avrupa’nın en başarılı il olma özelliğini kazanmamıza yol açtı. Yapılan başarılı çalışmalar sonucunda önümüzdeki dönemde uyuşturucu trafiğinin güzergahının değişeceğini öngörüyoruz. Narkotik alanındaki başarının önümüzdeki dönemde asayiş olaylarında genel düşüşü de beraberinde getireceğini öngörüyoruz’’ dedi.

PAHALILIK İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Gaziantep’te pahalılık ve stokçuluk konusunda çalışmalar yapıldığını anlatan Vali Çeber, ‘’Hem Ticaret İl Müdürlüğümüz hem de diğer birimlerimiz aracılığıyla denetim çalışmaları yapılıyor. Öğleden sonra sektör temsilcileri ile toplantı Pahalılık algısı ile ilgili toplantımız olacak. Ekonomi ve maliyenin kendi gerçekleri vardır.’’

GAZİANTEP BU ALGINDA KURTARILMALI

Zaman zaman sektörden bazı isimlerle görüştüğünü anlatan Vali Çeber, ‘’Öyle zorluklar anlatıyorlar ki tabiri caizse, cebinizden çıkarıp para veresiniz geliyor. Öyle zorluklardan bahsediyorlar. Gaziantep’in bu algıdan kurtulması lazım. Aksi bu şehre kötülük etmektir. Sektör temsilcileri, fiyatların neden böyle olduğunu açıklaması gerekiyor. Herkesin vicdanı buna onay verecek. İnsanları ve kamuoyu vicdanını rahatlatacak şekilde bu hizmetleri devam ettirecekler.’’

HAKKIMI HELAL ETMEM

Vali Çeber, ‘’Ülkemizde ekonomik sıkıntılar nedeniyle tasarruf tedbirlerinin uygulandığı bir dönemden geçiyoruz. Tek bir araçla toplanır gideriz, Valilik bünyesinde ciddi bir personeli azaltmaya gitmiş idik, özellikle güvenlik noktasında. Kamunun bile bu kadar hassas olduğu bir dönemdeyiz. Dün kamu müdürlerimiz ile toplantı yaptık ve o toplantıda, ‘’Tek bir kamu aracı dahi bir metre fazla mesafe yaparsa, hakkımı helal etmem’’ dedim. Gaziantepli tüccar, esnaf ve sanayicisinin ne kadar hayır sever olduğunu biliyoruz. Gazianteplilerin bu konuda dikkatli olacaklarını biliyorum. Kent esnafı, tüccarı ve iş dünyası üzerine düşeni fazlasıyla yapmış. Kente gelen göç her şeyi etkiliyor. Tüm bölgenin merkez kenti olan Gaziantep, sorunların da merkezi oluyor. İnşallah pahalılık ve stokçuluk konusunda görüşmelerimiz, temaslarımız ve uyarılarımız devam edecek hem de denetimlerimiz olacak.’’

İNTİHAR VAKALARINDA ARTIŞ VAR

Gaziantep Valisi Kemal Çeber, kentte intihar vakalarının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu açıkladı. Vali Çeber açıklamasında, "Gaziantep'te intihar vakalarında bir artış var. Hem sağlık birimlerimiz hem de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz konu üzerine çalışma başlattı. Ülke genelinde intihar vakalarında artış var. Gaziantep'te intihar vakaları Türkiye ortalamalarının üzerinde. İntiharların nedenlerine bakıyoruz. Bağımlıların intihar oranlarında artış olduğunu görüyoruz. Yapılan çalışmalar sonunda ortaya çıkacak sonuçlara göre çalışmalar yürüteceğiz" dedi.

GAZİANTEP’TE RUHSATLI SİLAHLA SUÇ İŞLEME ORANI YÜZDE 1’İN ALTINDA

Bireysel silahlanma ile ilgili konuşan Vali Çeber, ‘’Ruhsatlı ve ruhsatsız silahlar var. Ruhsatlı silahlar anlamında, Gaziantep özelinde suç işleme oranının düşük olduğunu görüyoruz. Türkiye ortalaması yüzde 4-6 iken, Gaziantep’te ruhsatlı silahlarla suç işleme oranı yüzde 1’in altında. Ruhsatlı silahla suç işlenmediğini söyleyebiliriz. Ruhsatsız silahlarla ilgili yeni bir yasal çalışma var. Artık ruhsatsız silahlarla ilgili ceza maddeleri ağırlaşacak. Her güvenlik toplantısında Bakanlarımıza ruhsatsız silahlarla işlenen suçlara verilen cezaların artırılması gerektiğini söyledik. İnsanları suç işlemekten yakalanma ve ceza algısı alıkoyar. Bazı suçlarda ne yazık ki ceza almama ile ilgili bir algı var. Ceza maddelerinin ağırlaştırılması bizleri destekleyecektir.’’

NEYİ İSPATLAMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ?

Düğünlerde hava ateş açılması konusuna değinen Vali Çeber, ‘’Hava ateş ettiğiniz zaman gelin- damat daha mı mutlu oluyor, neyi ispatlamaya çalışıyorsunuz? Yüksek sesler müzik beni de rahatsız ediyor. Parklarda yüksek sesle müzik dinlenilmesinin anlamı nedir? İhbarlar doğrultusunda ekiplerimiz gerekli işlemleri yapıyor.’’

KENTİN YÜZDE 50’Sİ İMARSIZ YAPI

Gaziantep’te kanuni düzenlemeler ile cezaların artırılması ile ilgili konuşan Vali Çeber, Gaziantep özelinde kaçak yapılarla ilgili sorun olduğunu söyledi. Vali Çeber, ‘’Kaçak yapıyı yakalıyorsunuz, mühürlüyorsunuz. O müdür kırılıyor ve inşaata devam ediliyor. Mühür kırılması ile ilgili cezaların artırılması gerekiyor. Şehre yukarıdan baktığımızda kentin yüzde 50’sinin gecekondu yanı ruhsatsız yapı olduğunu görüyoruz. Yetkililerimiz geçmişte daha hassas olsaydı bugün durum farklı olabilirdi. Araç girmeyen sokaklarımız var. Güvenlik kamerasını mahalleye koyuyorsunuz ancak ikinci evden ötesini göremiyorsunuz. Bizim kullandığımız bir kameranın maliyeti 300 bin TL. Kentin kötü yapılaşması, deprem sonrasında kırsalda yoğunlaşan yapılaşmaların arttığı görülüyor. Kentin ihtiyacına cezalar artırılmalı. Önümüzdeki süreçte cezalarla ilgili çalışmalar yapılacağı noktasında kanaatimiz var.’’

VALİ ÇEBER’İ UYUTMAYAN OLAY

İslahiye’de meydana gelen 9 kişinin hayatını kaybettiği kaza ile ilgili konuşan Vali Çeber, 3 gündür uyuyamadığını söyledi. Vali Çeber, ‘’ 3 gün önce İslahiye’de meydana gelen trafik kazasından sonra ne doğru dürüst uyku uyuyabiliyorum ne de yediğim içtiğimden tat alabiliyorum. Kazadan hemen sonra oraya gittim ve manzarayı gördüm. Hastanede tedavi gören insanların durumlarını, aileleri gördüm. Cenaze için İslahiye’ye gittim. Allah böyle bir acıyı bir kez daha yaşatmasın.’’

Bu Şehre Kötülük Etmeyindsc 0578

PERSONEL SAYISI ARTIRILDI

Gaziantep’te görev yapan polis memuru sayısını artırmaya yönelik çalışmalar yapıldığını anlatan Vali Çeber, personel sayısının 7 bin 500’e çıkarıldığını anlattı.

İŞ ADAMLARINA MÜRACAAT EDECEĞİZ

Gaziantep İl Emniyet Müdürü Celal Özcan, kentte emniyet birimlerinin kullandığı araç sayısını artırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını, iş dünyası ile bu noktada görüşmeler yapacaklarını anlattı.

CİDDİ SAYIDA POLİS TAKVİYESİ GELECEK

Şehitkamil Belediye eski Başkanı Rıdvan Fadıloğlu döneminde polislere tahsis edileceği duyurulan lojmanlarla ilgili kriz, Vali Çeber’e soruldu. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Vali Çeber, ‘’Personel sayımızı Gaziantep’te 7 bin 500’e çıkardık. Sayın Bakanımızın Gaziantep’i çok sevmesi, iyi çok iyi tanıması ve Gaziantep eski Valisi olmasının da bizler için artısı oldu. Bu biraz ne verip ne aldığınız ile ilgili. Gaziantep’te bazı zorluklar olduğunu hepimiz biliyoruz. Konut zorluğu önemli bir mesele. Emniyetten 1100, Jandarmamızda ise 700 civarında aracımız var. Emniyetteki 500 kadar araç 10 yaş üzerinde. İnşallah kısa bir süre içerisinde Gaziantepliler kente olan katkılarını gösterecekler. Gaziantep’te aldığımız araçların 3’te 1’i kadar kendisi bize araç gösterecek. İnşallah bize ciddi sayıda polis takviyesi yapacak.’’

OLUMSUZ BİR DURUM YOK

Lojmanlara ilişkin konuşan Vali Çeber, ‘’Şehitkamil Belediyesi ile görüşmelerimiz devam ediyor. Umut Başkan, görevi yeni devraldı, yoğunluk yaşıyor, kendisi ile temaslar devam ediyor. Ben bir olumsuzluk olmayacağını ümit ediyorum. İnşallah o lojmanlar alındığında bizim vaadimiz. 600 lojman demek bizim için belki de 1500 polis demek. Evli olmayan polisler daha ağırlıklı olur ve iki ya da 3 kişi şeklinde o lojmanları kullanır. Bizim temaslarımız devam ediyor. Umut Başkanın bize aksettirdiği olumsuz bir şey olmadı, temaslarımız devam ediyor. Durum inceleniyor, o süreci birlikte yürütmeye devam edeceğiz.’’

KAMERA SAYISI 10 BİNE ÇIKARILACAK

Kentimizde 1246 tane güvenlik kamerası olduğunu söyleyen Vali Çeber, ‘’Biz bu kamera sayısını 10 bine çıkaracağız. Nurdağı ve Nizip istikametine iki yeni kamera sistemi kurduk. Kent genelinde de iş yerlerindeki güvenlik kameralarını kendimize destekçi olarak kullanacağız.  Bunun faydasını da çok sıra zamanda göreceğiz. Suç işleme eğilimi olan insanlar görülecek’’ diyerek sözlerini noktaladı. AYHAN DUMAN