Sağlık açısından faydalı meyveler herkes tarafından tercih ediliyor. Ancak bir meyve var ki, antioksidan açısından zengin olmasıyla ön plana çıkıyor. Bu meyve, kan basıncını düşürmeye, kalp sağlığını korumaya ve hafızayı geliştirmeye yardımcı oluyor.

Kilogramı ortalama 450 TL olan bu meyve, düzenli tüketildiğinde adeta "tüketen yaşadı" dedirtiyor. Pek çok insan, hafıza ve kalp sağlığına faydaları nedeniyle bu meyveyi diyetine ekliyor. Peki, hem kalp hem de hafıza sağlığına faydalı olan bu mucizevi meyve nedir? İşte detaylar...

HAFIZA VE KALP SAĞLIĞINA FAYDALI O MEYVE

Hafızayı geliştiren, kalp sağlığını koruyan, kan basıncını düşüren ve kemik oluşumunu destekleyen yaban mersini, sağlık açısından en faydalı meyveler arasında yer alıyor. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirme özelliğiyle de bilinen yaban mersini, ortalama 450 TL'ye satılıyor. Bu mucizevi meyveyi düzenli olarak tüketerek sağlığınızı koruyabilirsiniz. İşte detaylar...

YABAN MERSİNİNİN FAYDALARI

Yaban mersini, hafıza, kalp ve bağışıklık sisteminin yanı sıra pek çok sağlık yararı sağlar. İşte yaban mersininin başlıca faydaları:

 Yaban mersini, kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

 Kalp hastalıkları riskini azaltabilir.

 Sindirime yardımcı olur ve bağırsak sağlığını korur.

 Göz sağlığına olumlu etkileri vardır.

 Kan şekeri seviyesini dengelemeye yardımcı olabilir.

 Hafızayı geliştirmede faydalıdır.

 YABAN MERSİNİ NASIL TÜKETİLMELİ?

Yaban mersini, çok yönlü bir meyve olup taze, kuru veya dondurulmuş olarak tüketilebilir. Tek başına yenebileceği gibi yoğurt, yulaf ezmesi, krep ve turta gibi yiyeceklere eklenebilir. Ayrıca taze veya kuru yaban mersini salatalara ilave edilebilir ve meyve çayı olarak da tüketilebilir.

Gaziantep'in tepelerinde renk cümbüşü mest etti Gaziantep'in tepelerinde renk cümbüşü mest etti

NOT

Yaban mersini, sağlık açısından birçok fayda sağlar. Ancak alerji riski olan veya farklı sağlık sorunları bulunan kişilerin, bu meyveyi tüketmeden önce doktorlarına danışmaları önerilir. Ayrıca, her şeyde olduğu gibi yaban mersininin de dozunda tüketilmesi tavsiye edilir.

Kaynak: HABER MERKEZİ