Sağlıklı beslenme, özellikle diyabetli bireyler için hayati önem taşır. Glisemik indeksi düşük olan besinler, kan şekerini dengede tutma konusunda büyük rol oynar. Diyabet hastaları için özel olarak hazırlanan beslenme planları, bireylerin yaş, boy, ağırlık ve fiziksel aktivite düzeyine göre düzenlenmeli ve enerji ile besin ögeleri ihtiyaçları göz önünde bulundurularak kişiye özel planlanmalıdır. İşte, düşük glisemik indeksleri, yüksek posa içerikleri, kaliteli yağlar ve proteinler sayesinde diyabet yönetiminde önemli faydalar sağlayan 10 mucizevi besin:

En çok unutkanlık ile karıştırılan bu hastalığa dikkat! En çok unutkanlık ile karıştırılan bu hastalığa dikkat!

Yoğurt

Protein, kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi önemli besin öğeleri içerir. Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmaya göre, günde bir kase yoğurt tüketmek tip 2 diyabet riskini yüzde 18 oranında azaltabilir. Laktoz intoleransı olanlar tarafından da kolayca sindirilir.

Zerdeçal

 İçerisinde bulunan kurkumin maddesi ile zerdeçal, antioksidan ve inflamasyon önleyici özellikleriyle bilinir. 2012 yılındaki bir araştırmada, gizli şekeri olan bireyler üzerinde yapılan 9 aylık bir kurkumin kullanımı, diyabeti önleyebileceğini göstermiştir.

Tarçın

Yarım çay kaşığı tarçın bile kan şekerini dengede tutmada etkilidir. İsveç'te yapılan bir araştırma, tarçın ilave edilmiş yiyeceklerin kan şekerini düşürdüğünü ve sindirim sürecini yavaşlattığını ortaya koymuştur.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

 Ispanak ve lahana gibi sebzeler düşük enerji ve yüksek posa içerikleri ile diyabet yönetiminde önerilir. Amerikan Diyabet Birliği, bu tür sebzelerin tüketiminin diyabet riskini azalttığını belirtmiştir.

Kuruyemişler (Badem, Fındık, Ceviz):

Kuruyemişlerin kan şekerini düzenlemede olumlu etkileri bilinmektedir, ancak yüksek yağ içerikleri nedeniyle porsiyon kontrolü önemlidir.

   Yulaf

 İçerdiği beta glukan ile yulaf, yemek sonrası kan şekerinin hızlı yükselmesini önler ve tokluk hissi verir.

Turunçgiller

 C vitamini deposu olan turunçgiller, diyabetli bireyler için de güvenle tüketilebilir. Ancak greyfurt gibi bazı turunçgiller, ilaçlarla etkileşime girebilir.

Armut

 Düşük glisemik indeksi ve zengin posa içeriği ile armut, kan şekerinin yavaş yükselmesine yardımcı olur.

Kurubaklagiller

 Yüksek posa içeriği ile kolesterol düşürücü ve kan şekeri kontrolünde etkili olan kurubaklagiller, diyabetli bireylerin diyetlerinde yer almalıdır.

Balık

 Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık, diyabetli olmayan bireylerde insülin işlevini artırırken, diyabetli bireylerde inflamasyonu önleyebilir ve kalp sağlığını koruyabilir."

Bu içerik, diyabet yönetimi için önemli olan besinlerin detaylarını ve sağlık üzerindeki etkilerini anlaşılır ve haber dilinde sunar.

Kaynak: HABER MERKEZİ