Hijyen ve sağlık için yıkanması gerektiğini düşündüğümüz bazı besinler, aslında suyla temas ettiğinde zarar görebilir veya bakteri üretimini hızlandırabilir. Özellikle hayvansal gıdaların yıkanması, bakteri yayılımını artırabilirken, bazı bitkisel ürünler de suyla temas edildiğinde yapısal bozulmalara uğrayabilir. Peki, suyla temas etmemesi gereken besinler hangileri ve neden yıkanmamaları gerekiyor? İşte suyla asla temas etmemesi gereken o besinler ve yıkamanın potansiyel zararları.

MANTAR NEDEN YIKANMAMALI?

Mantarın süngerimsi yapısı, suyu hızla emer ve bu durum mantarın dokusunun bozulmasına sebep olur. Bu nedenle mantarların suyla teması, hem dokusunu bozar hem de lezzet kaybına yol açar.

HANGİ BESİNLER YIKANMAMALI?

KURU FASULYE

Fasülye

Fermantasyon süreci için önemli olan doğal bakteri tabakasına sahip kuru fasulye, yıkandığında bu koruyucu tabakayı kaybeder ve fermantasyon süreci durur.

MANTAR

Mantar

Doğal bir emici olan mantarlar, yıkanmaları halinde su emerek dokularının bozulmasına ve lezzetlerinin azalmasına neden olur.

YUMURTA

Yumurta Buzdolabı

Marketten aldığınız yumurtaları hemen yıkayıp buzdolabına koymak, yumurtanın besin değerini azaltabilir; bu nedenle yumurta, kırılmadan hemen önce yıkanmalıdır.

TAVUK

Tavuk 1

Kurban kesiminde bu iki parçayı yan yana koymayın! Kurban kesiminde bu iki parçayı yan yana koymayın!

Yıkanan tavuklar, bakteri yayılımına sebep olabilir; bu nedenle tavuklar, gerekli görülürse kağıt havluyla temizlenmelidir.

PİRİNÇ

616X321 Pirincin Tum Lezzetini Alip Goturen Hata Pilav Yaparken Sakin Bu Yanlisa Dusmeyin Ev Hanimlari Bile Bilmiyor 1707336983092

Çoğu zaman yanlış bilinen bir durum olan pirinç yıkama, aslında gerekli değildir. Pirinç, sıcak su içinde bekletilerek nişastasından arındırılabilir.

Kaynak: Haber Merkezi