Diyabet hastaları, şekerli ve karbonhidratlı besinlerden uzak durmalı, bunun yerine öğünlerine meyve ve tam tahıl eklemelidir. İşte detaylar...

 DİYABETTEN KORUNMANIN FORMÜLÜ: KIRKLI YAŞLARDA BAŞLIYOR

15000 BTU klima kaç metrekare soğutur? 15000 BTU klima kaç metrekare soğutur?

Araştırmalar, 40'lı yaşlarda sağlıklı beslenmenin, 70'li yaşlarda fiziksel ve ruhsal zindeliğin anahtarı olduğunu gösteriyor. Harvard Üniversitesi uzmanları tarafından yürütülen 30 yıl süren bir araştırma, sağlıklı beslenmenin yaşlanmayı olumlu etkilediğini vurguluyor. İşte bu araştırmadan önemli bulgular:

SEBZE VE TAM TAHIL TÜKETİMİ

 Orta yaşlarda bol miktarda sebze, tam tahıl ve yağsız et tüketmek, yıllar sonra kronik hastalıkları ve bilişsel gerilemeyi önlemeye yardımcı oluyor.

SAĞLIKLI BESLENME DÜZENLERİ

 Araştırmaya katılan 100.000'den fazla kişi üzerinde yapılan çalışmada, sekiz sağlıklı beslenme düzeninden birini uygulayanların 70 yaşına geldiklerinde daha sağlıklı olma olasılıkları %84 daha fazla bulundu.

UZUN VADELİ SAĞLIK FAYDALARI

 Araştırmacılar, sağlıklı yaşam tarzının kronik hastalıkları önlemede yardımcı olduğunu ve yaşlılıkta bağımsız bir yaşam kalitesini desteklediğini belirtti.

ÖNERİLEN BESLENME DÜZENLERİ

BOL MEYVE VE SEBZE

 Nişastasız sebzeler, tam tahıllar, doymamış yağlar, kuruyemişler, baklagiller ve az yağlı süt ürünleri tüketimi, sağlıklı yaşlanma olasılığını artırıyor.

DÜŞÜK KARBONHİDRAT DİYETLERİ

Tip 2 diyabet hastalarına önerilen düşük karbonhidratlı diyetler, sağlıklı yaşlanma şansını %78 oranında artırdı.

GEZEGENSEL SAĞLIK DİYETİ

 Meyve, sebze, tam tahıllar, bitkisel proteinler ve az miktarda et ve süt ürünlerinden oluşan bu diyet, sağlıklı yaşlanma olasılığını %68 artırdı.

AKDENİZ DİYETİ

 Haftada iki veya üç porsiyon balık içeren bu diyet, sağlıklı yaşlanma şansını önemli ölçüde artırdı.

 UZAK DURULMASI GEREKENLER

TRANS YAĞ VE YÜKSEK SODYUM

Trans yağ, sodyum, toplam et, kırmızı ve işlenmiş et tüketimi yüksek olanların sağlıklı yaşlanma şansı en düşük çıktı.

Diyabetten korunmak ve sağlıklı yaşlanmak için beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin ve sağlıklı, dengeli bir diyet uygulayın.

Kaynak: HABER MERKEZİ