Hukuk mücadelesi başlatan sakinler ağaçların kesilmemesini isteyerek, “Lütfen bu ağaçlara kıymayın. Kalıcı konutları bir başka yere yapın” çağrısı yaptı. 

Gaziantep Valisi Çeber'den bayram mesajı Gaziantep Valisi Çeber'den bayram mesajı

TORBA YASA İLE İMARA AÇILDI

Künesler mezrasında 270 dönüm orman alanı 6 Şubat depremlerinin ardından torba yasasıyla imara açıldı. Orman arazisine Künesler Mezrasına bir kilometre mesafede bulunan ve depremde hasar gören Hisar Köyü için 73 konut yapılmasına karar verildi. Künesler Mezrası sakinleri kararı yargıya taşıdı. Konut ihalesini alan firma, ölçüm yapmak için jandarma eşliğinde Künesler Mezrası'na gitti. Mezra sakinleri, konunun yargı aşamasında olduğunu belirterek çalışma yapılmasına tepki gösterdi. 

Bu Ağaçlara Kıymayın 4

ORMANIMIZA YAZIK

Mezra sakinlerinden Mulla Kel, "15 gün önce Nurdağı Kaymakamlığında Vali Yardımcı Sedat Sezik ile görüştük. Vali Yardımcısı, 'Hisar Köyünü Künesler'in ormanına yerleştirmeyi düşünüyoruz. Böyle bir planımız var' dedi. Biz, 'olmaz, orada orman kesilmesin' dedik. Çünkü ormanımıza yazık. Evet orman devletindir bir şey diyemiyoruz ama iki köy bir arada olmaz. Vali 'bize alternatif yerler sunun' dedi. Biz de Hisar Mahallesinin üstünde bir bölge olduğunu söyledik. Hisar Köyü'ndeki mevkinin devlet için maliyetinin yüksek olduğunu, konut için elverişli olduğu ama yolunun, sokağının, kanalizasyonun maliyet olarak sıkıntılı olduğunu söylediler. Hâlâ, 'bize alternatif yer sunun' diyor makamlar"

CAN FAY HATTI VAR

Bölgede canlı fay hattı olduğunu ve imara uygun olmadığını vurgulayan İsmail Toprak "Burası imara uygun bir yer değil. Burada etüt yapıldı. Hisar Köyü ile buranın hiç bir farkı yok.Buraya sondaj vuruldu. Jeoloji mühendisleri buraya yapı yapılmasının doğru olmadığını söyledi. Burada canlı fay hattı da var. Depremlerde köyün altında da deprem oldu. 4.5 civarında bir deprem oldu. Burası imara uygun bir yer değil" dedi.

Bu Ağaçlara Kıymayın 7

BU HATADAN DÖNÜN

Çevredeki meralara çok sayıda deprem konutu yapılığına dikkat çeken Toprak, şöyle devam etti: "Burada bir sürü konut yapıldı, köy evleri yapıldı. Hiç bir yerde orman kesilmedi. Neden burada ısrar ediyorlar bilmiyorum. Gidip baksınlar, Atmalı’da yapıldı şurada, burada yapıldı. Hepsi boş meralara yapıldı. Hiç birinde ormanı kesip imara açmadılar. Yazık günah yani. Biz evlatlarımız gibi baktık bunlara. Canımızı, ciğerimizi, nefes aldığımız bu ormanı elimizden alacaklar. O diğer köy de buradan faydalanıyor. Davarları burada yayılıyordu. Yetkilerden bu hatadan dönülmesini rica ediyoruz. Bunu yapacak kişi hafızalarda orman katleden kişi olarak kalacak." HABER MERKEZİ

Editör: Barış Kaya