Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkisi: Anksiyete ve Depresyon Riskleri

Uzmanlar, boşanmanın çocuklarda anksiyete ve depresyon gibi riskleri tetiklediğine dikkat çekerek aileleri uyarıyorlar. Boşanmanın çocuklara etkisini anlamak ve güvenlik duygusunu teşvik etmek önem taşıyor.

Gaziantep'te Bugün 21 Nisan 2024 Tarihinde Hangi Eczaneler Nöbetçi? Gaziantep'te Bugün 21 Nisan 2024 Tarihinde Hangi Eczaneler Nöbetçi?

Boşanma ve Çocuklar: Anksiyete ve Depresyon Riskleri

Doç. Dr. Ayhan Erbay, boşanmanın çocuklar üzerindeki etkilerini vurgulayarak, "Boşanma, yetişkinler kadar çocuklar için de anksiyete ve depresyon gibi riskleri tetikliyor." diyor. Yapılan çalışmalara göre, boşanmış çiftlerin çocukları, evliliğini sürdüren çiftlerin çocuklarına göre daha fazla kaygı yaşayabiliyorlar.

Boşanmanın Eğitim Üzerindeki Etkileri

Boşanmanın çocukların eğitim süreçlerini etkileyebileceğini belirten Doç. Dr. Erbay'a göre, boşanan ebeveynlerin çocuklarının ders başarısı, evliliklerini sürdüren çiftlerin çocuklarına göre daha hassas olabilir. Araştırmalar, boşanan ebeveynlerin çocuklarının akademik başarılarının, ebeveynleriyle birlikte yaşayan çocuklara göre daha düşük olduğunu gösteriyor.

Boşanma Sürecinde Destek Almak

Doç. Dr. Erbay, boşanma sürecinde çocukların dayanıklılığının önemine dikkat çekiyor. Profesyonel danışmanlık almanın, çocukların duygusal ihtiyaçlarını karşılamalarına ve başa çıkma mekanizmalarını geliştirmelerine yardımcı olabileceğini belirtiyor. Ebeveynlerin de ortak ebeveynlik becerilerini geliştirmek ve duygusal refahlarını yönetmek için danışmanlık hizmetlerinden faydalanabileceklerini vurguluyor.

Editör: Muharrem Türkoğlu