Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi” kapsamında basına yönelik uygulamaya konulan kısıtlamaların ardından, bu kez de Sosyal Güvenlik Kurumu, basın kuruluşlarının ilan kaybına neden olacak bir düzenleme yaptı.

RESMİ İLAN GELİRLERİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE DÜŞECEK

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, kurum içi yayınladığı genelgeyle, kurum adına yapılan gayrimenkul satışlarında gazete ilanı için öngörülen rayiç bedel sınırını 500 bin liradan 2 buçuk milyon liraya çıkardı. Bu kararla gazetelerin resmi ilan gelirleri önemli ölçüde düşecek.

BASINA BİR DARBE DAHA

Tasarruf denildiğinde ilk olarak basın sektörünün akla geldiğini belirten Anadolu Basın Birliği Genel Başkanı M.Bora Zor, “ Tasarruf tedbirleri ile birlikte basın kuruluşlarının ilan reklam gelirlerinde ciddi düşüş yaşandı. Abonelikler iptal edilmeye başlandı. Şimdi bir de bunun üzerine SGK’nın uygulaması geldi. SGK, bugüne kadar piyasa değeri 500 bin TL ve üzeri olan satışlarını, ilan yoluyla kamuoyuna duyuruyordu. Yeni uygulama ile, ilgili kurumun ilan yayımlama zorunluluğu getiren rayiç bedeli 500 binden 2,5 milyona çıkardı.  Bu da gazeteler için ciddi bir gelir kaybı demek.

TASARRUF DENİLDİĞİNDE İLK AKLA BASIN SEKTÖRÜNÜN GELMESİNDEN BIKTIK

Zaten ayakta kalmak için büyük mücadele veren yerel basını bitirecek bu uygulamalardan vazgeçilmesini diliyoruz. Tasarruf denildiğinde ilk akla basın sektörünün gelmesinden bıktık. Basından tasarrufun, demokrasiye ve özellikle yerel demokrasiye zarar vereceğinin bilinmesini istiyor ve basına yönelik bu kararlardan vazgeçilmesini diliyoruz.

Ekonomik sıkıntının her sektörde ciddi şekilde hissedildiği bir dönemde, hayatta kalma mücadelesi veren basına bir darbe daha vurulmakta. Basın kuruluşları, bu uygulama ile ciddi bir gelir kaybına uğrayacaktır.  Uygulamanın yeniden gözden geçirilerek iptal edilmesini bekliyoruz. ”dedi.

Fırtına belediye binasının çatısını uçurdu Fırtına belediye binasının çatısını uçurdu

Editör: Barış Kaya