Ümit Özdağ, 3 Mart 1961'de Japonya'nın başkenti Tokyo'da dünyaya geldi. Babası Muzaffer Özdağ'ın, 1960 darbesinin ardından siyasi sürgüne gönderilmesi nedeniyle Özdağ ailesi bir süre Japonya'da yaşamak zorunda kaldı. 1963'te Türkiye'ye dönen aile, Ümit Özdağ'ın çocukluk yıllarının Türkiye'de geçmesini sağladı.

Ümit Özdağ ilk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji'nde tamamladı. Lise yıllarında Ankara Çankaya Ülkü Ocakları'nda aktif siyasete adım attı. Ancak 1977/78 öğretim yılı sonunda, dönemin Ankara Valisi'nin talimatıyla okuldan uzaklaştırıldı. Bu nedenle lise diplomasını Ankara Aktepe Lisesi'nden aldı.

1980-1986 yılları arasında Almanya'nın Münih şehrinde Ludwig Maximilians Üniversitesi'nde siyaset bilimi ve felsefe eğitimi aldı. Özdağ, yüksek lisans tezini "Türkiye'de Planlı Kalkınma ve Devlet Planlama Teşkilatı" üzerine hazırladı.

1986 yılında Türkiye'ye dönen Özdağ, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde araştırma görevlisi olarak kariyerine başladı. 1990 yılında "Atatürk ve İnönü Döneminde Ordu-Siyaset İlişkileri" adlı çalışmasıyla doktor ünvanını alarak 1993'te doçent oldu.

Özdağ, 1994-2004 yılları arasında "Avrasya Dosyası" adlı derginin editörlüğünü yaptı. Ayrıca, 1999 yılında Türkiye'de modern stratejik araştırmaların öncüsü olarak kabul edilen Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi'ni (ASAM) kurdu ve yönetti.

Siyasi Hayatı

2003 yılında aktif siyasete atılan Özdağ, çeşitli tarihlerde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve İYİ Parti içerisinde önemli görevler üstlendi. 2021 yılında İYİ Parti'den ayrılarak Zafer Partisi'ni kurarak partinin genel başkanı oldu.

Ümit Özdağ, siyasi ve akademik çalışmalarının yanı sıra, Türkiye'nin güvenliği ve demokrasi mücadelesi konularında da etkin rol oynamaktadır.