Muzaffer Özdağ, 15 Nisan 1933 tarihinde Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde doğdu. Dağıstan kökenli bir aileden gelen Özdağ, hem askeri hem de hukuk alanında eğitim aldı. Askeri kariyerine Türk Silahlı Kuvvetleri'nde devam eden Özdağ, Harp Okulu ve Harp Akademisi'nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitimini tamamladı.

27 Mayıs 1960 darbesine aktif olarak katılan Kurmay Yüzbaşı Özdağ, darbe sonrasında yaşanan siyasi bölünmeler nedeniyle 14'ler arasında yer alarak Tokyo'ya sürgüne gönderildi. Türkiye'ye dönüşünden sonra siyasi hayata atılan Özdağ, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nden siyasete girerek TBMM 13. Dönem Afyon Milletvekili olarak seçildi. 1971 yılında aktif siyasetten çekilme kararı aldı.

Muzaffer Özdağ, Türk siyasetçi ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın babası olarak da tanınır. Yaşamı boyunca hem askeri hem de siyasi alanda önemli roller üstlenen Özdağ, 6 Şubat 2002 tarihinde Ankara'da hayatını kaybetti.

Muzaffer Özdağ'ın hayatı, Türk siyasi ve askeri tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. Askeri başarıları ve siyasi kariyeriyle tanınan Özdağ, Türkiye'nin modern tarihine damgasını vurmuş bir isimdir.