1968 yılında Gaziantep doğumlu Meriç, Gülten ve Asım'ın ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Eğitimine Gaziantep merkezde başlayan Meriç, lise öğrenimini Gaziantep Lisesi'nde tamamladı. Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Sakarya Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden 1990 yılında mezun oldu.

Mezuniyetinin ardından Gaziantep'e dönen Meriç, profesyonel iş hayatına sorumlu şantiye şefi olarak adım attı. 1995 yılında ise kendi inşaat şirketini kurarak iş dünyasında önemli bir adım attı. Kısa sürede mesleki kariyerini ileri taşıyan Meriç, Gaziantep'te geniş istihdam olanakları sundu ve çeşitli kamu kurumlarına projeler geliştirerek hizmet verdi. Çevre politikaları ve sosyal konut projeleri gibi alanlarda önemli çalışmalara imza attı.

Profesyonel yaşamında pek çok başarıya imza atan Meriç, Gaziantep Ticaret Odası'nda meslek komitesi üyeliği yapmış ve meclis üyeliğinde bulunmuştur. 2012 ile 2016 yılları arasında ise Gaziantep İnşaat Mühendisleri Odası Başkanlığı görevini iki dönem üst üste yürüttü.

Aynı zamanda İngilizce bilen Meriç, belgesel filmler ve Yakın Türkiye Tarihi üzerine edebi eserlerle ilgilenmektedir. Evli ve üç erkek çocuk babası olan Meriç, Gaziantep'te yaşamını sürdürmektedir.

14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilen 28. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimlerinde, Cumhuriyet Halk Partisi'nden Gaziantep Milletvekili olarak seçilmiştir. Bu yeni rolüyle Meriç, toplumsal ve bölgesel kalkınma adına yeni projeler geliştirmeye ve hizmet vermeye devam etmektedir.