1981 Malatya doğumlu Dr. Erhan Çetinkaya, kariyerine çeşitli sektörlerde önemli görevler alarak devam ediyor. Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden tam burslu olarak 2004 yılında mezun olan Çetinkaya, Cybersoft Enformasyon Teknolojileri'nde analist ve proje mühendisi olarak iş hayatına atıldı.

2005 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bünyesine katılan Çetinkaya, burada Denetim ve Risk Yönetimi departmanlarında önemli görevler üstlendi. ABD'deki Duke Üniversitesi The Fuqua School of Business'tan MBA derecesini alarak 2014'te BDDK'ya dönüş yapan Çetinkaya, 2015'te Risk Yönetimi Daire Başkanlığı görevine getirildi.

Çetinkaya, uluslararası arenada da Türkiye'yi temsil etti. İsviçre'deki Basel Committee on Banking Supervision bünyesindeki çalışma gruplarında ülkemizi temsil eden Çetinkaya, aynı zamanda CFA, FRM sertifikalarına ve Sermaye Piyasası Kurulu İleri Düzey ve Türev Araçlar sertifikalarına sahiptir. Eylül 2017'den Aralık 2019'a kadar Vakıf Katılım Bankası A.Ş.'de Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı ve 20 Aralık 2019 tarihinden itibaren BDDK Başkan Yardımcısı olarak çalışmalarını sürdürdü.

İstanbul Ticaret Üniversitesi'nden Bankacılık ve Finans alanında tam burslu olarak doktora derecesi alan Dr. Çetinkaya, akademik başarılarıyla da dikkat çekiyor. 28 Ocak 2022 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı olarak atanmıştır. Bu yeni göreviyle Çetinkaya, Türkiye'nin istatistiksel verilerinin doğru ve güvenilir bir şekilde işlenmesi ve sunulması konusunda önemli bir rol üstlenmiştir.