Ali Şahin, 1970 yılında Gaziantep'in Nizip ilçesinde dünyaya geldi. Eğitim hayatını yurtdışında sürdüren Şahin, 1990 ile 1997 yılları arasında Pakistan'ın Karaçi Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler alanında hem lisans hem de yüksek lisans derecesini tamamladı. Türkiye'ye döndükten sonra, 1998 yılında dönemin Gaziantep Milletvekili Kahraman Emmioğlu'nun danışmanlığını üstlendi.

2000'li yılların başında İstanbul'da Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi'ni (GASAM) kurarak Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. Ayrıca, Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda Fahri Danışmanlık yaparak uluslararası ilişkilerde aktif bir rol aldı. Yeni Şafak ve Star gazetelerinde dış politika üzerine analizler kaleme alarak kamuoyunu bilgilendirdi.

2011 yılı 12 Haziran seçimlerinde AK PARTİ'den Gaziantep milletvekili olarak seçilen Şahin, TBMM'de Dışişleri, AB Uyum, Milli Savunma Komisyonları gibi çeşitli komisyonlarda yer aldı. Aynı zamanda Türkiye-Lüksemburg Dostluk Grubu Başkanlığı yaptı. 2016-2018 yılları arasında Avrupa Birliği Bakan Yardımcılığı görevini üstlenerek Türkiye'nin AB ile ilişkilerinde önemli bir rol oynadı.

2019 yılında, Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi tarafından Pakistan'ın en prestijli devlet nişanlarından biri olan Sitara-i-Quaid-i-Azam ile onurlandırıldı. 2020 yılında ise TBMM AK PARTİ Grubu tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri olarak seçildi ve bu görevi 3 yıl sürdürdü. Ayrıca, Latin Amerikan ve Karayipler Parlamentosu Türk Delegasyonu Başkanlığını üstlendi.

2023 yılında 28. Dönem Gaziantep Milletvekili olarak tekrar seçilen Ali Şahin, halen TBMM'de Dışişleri Komisyonu ve NATO Parlamenter Asamblesi üyesi olarak görev yapmaktadır. Türkiye-Pakistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı ve Parlatino Türk Delegasyonu Başkanlığını yürütmeye devam ediyor.

İngilizce, Arapça ve Urduca dillerine hakim olan Şahin, evli ve iki çocuk babasıdır.