Abdülhamit Gül, 12 Mart 1977'de Gaziantep'in Nizip ilçesinde dünyaya geldi. Gül, Cumhuriyet İlkokulu'nda başladığı eğitimine, Nizip ve Oğuzeli İmam Hatip Liselerinde devam etti ve Nizip İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde yükseköğrenimini tamamlayan Gül, üniversite yıllarında çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif rol aldı ve Millî Gençlik Vakfı'nda önemli görevler üstlendi.

Siyasi hayatına Refah ve Fazilet Partileri'nde gençlik kollarında başlayan Gül, Saadet Partisi'nde genel başkan yardımcılığı ve genel idare kurulu üyeliği yaptı. HAS Parti'nin kurucu üyeleri arasında yer alan Gül, partinin Ankara İl Başkanlığı'nı yürüttü. AK Parti ile HAS Parti'nin birleşmesinin ardından AK Parti MKYK üyesi olarak seçildi ve çeşitli başkan yardımcılıkları görevlerinde bulundu. 2015 Türkiye genel seçimlerinde Gaziantep milletvekili olarak seçilen Gül, sonrasında Adalet Bakanlığı görevine getirildi.

Gül, 25, 26 ve 27. Dönemlerde Gaziantep'ten milletvekili olarak seçildi ve 14 Mayıs 2023'te yapılan seçimlerde AK Parti'den 28. Dönem Gaziantep Milletvekili olarak tekrar seçilme başarısı gösterdi.

Evli ve üç çocuk babası olan Abdülhamit Gül, aynı zamanda akademik çalışmalar ve edebi yazılarla da ilgilenmektedir. Türkiye'nin yakın tarihine dair edebi eserler ve belgesel filmlerle ilgili yazıları çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmıştır.

Abdülhamit Gül, siyasi ve hukuki kariyeri boyunca edindiği tecrübeleri, Adalet Bakanı olarak Türkiye'nin hukuk sistemini geliştirme çabalarında kullanmaktadır.