CHP Gaziantep krize neden olan Meclis üyeliği listelerinden ilk istifa haberi geldi. İddiaya göre CHP Şahinbey Belediye Meclis Aday Listesinde yer alan Berivan Payam Canpolat, listeden istifa etti. Canpolat’ın istifasının ardından CHP Listelerinde değişim yaşanması bekleniyor.

BİR İSTİFA DA ŞEHİTKAMİL LİSTESİNDEN

Bir istifa haberi de CHP Şehitkamil Belediye Meclis Üyeliği Aday Listesinden geldi. CHP’den Şehitkamil Belediye Meclis Üyesi Adayı olan Avukat Mehmet Aykut Başderici, meclis üyeliği adaylığından istifa ettiğini duyurdu.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Başderici, ‘’CHP'nin kalesi olan Gaziantep'te partinin neden uzun yıllardır muhalefet olarak kaldığını merak ederdim. Merakımı Belediye Meclis Üyesi Adaylığından istifam ile gidermiş oldum.

Öztürkmen’den Bakan Işıkhan’a tepki: "Asgari Ücretli açlığın eşiğinde" Öztürkmen’den Bakan Işıkhan’a tepki: "Asgari Ücretli açlığın eşiğinde"

Şehitkamil Belediye Meclis Üyeliği için bir önseçim yapıldı. Yapılan önseçim partinin bir nevi Anayasası kabul edilen Parti Yönetmeliğine tamamen aykırı olmasına rağmen;

Yine de delegelerin takdiridir, partinin sesidir, problem yok dedik.

Sonrasında Parti Genel Merkezi bu önseçimi kabul etmedi ve Parti Yönetmeliğine uygun bir liste yolladı. Karar alma mekanizmasında en yüksek mertebedir saygı duyarız, problem yok dedik.’’

LİSTE TESLİM EDİLDİ

Parti içinde meclis üye listesinin hazırlanmasına yönelik eleştirilerde bulunan Başderici, ‘’Sonrasında ise partinin yerel örgütünü ele geçirmiş bir grup bu kararı da beğenmeyerek yalnızca bir kesimin katılabildiği gizli bir toplantı neticesinde Önseçim sonucuna aykırı, Parti Yönetmeliğine aykırı, hiçbir aday kriteri bulunmaksızın bir liste düzenleyerek Seçim Kuruluna bu listeyi teslim etti. Halen belediye meclis üyesi aday adayı olarak bize açıklama yapan bir tane yetkili bulamadık. Biz parti içerisinde demokrasiyi sağlayamaz, kendi Anayasamız olan Parti Yönetmeliğine uymadan bir kesimin verdiği kararlar doğrultusunda işlemler yaparken adaylarımız ve partimize oy istemeye çıktığımızda bu sorularla karşılaştığımızda nasıl yanıt vereceğiz? Tüm bu sebeplerle şehrimiz adına büyük çalışmalar yapma umuduyla başvuru yaptığım Belediye Meclis Üyeliği adaylığından istifa ettiğimi kamuoyuna duyurur, Mustafa Kemal Atatürk'ün emanet ettiği Cumhuriyet Halk Partisi'ni hak ettiği değere kazandırmaya yönelik çalışmalarımın ise daha da artarak devam edeceğini bildirmek isterim. Saygılarımla’’ ifadelerini kullandı. 

Muhabir: AYHAN DUMAN