Biber dolması yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Bu leziz yemeği pişirirken bazı tekniklere dikkat etmek Dolmayı daha lezzetli ve mükemmel hale getirebilir. İşte biber dolması yaparken bilmeniz gereken 5 ipucu.

1. Doğru biberleri seçin

Biber dolması yapılırken biberlerin büyüklüğü ve şekli çok önemlidir. Yapabiliyorsanız, dolgunun daha iyi pişmesi ve daha lezzetli olması için uzun, düz biberleri seçmek en iyisidir. Bu sayede dolma daha kolay doldurulabilir ve pişirme sırasında dağılma olasılığı azalır.

2. Sarılı dolmayı tencereye koyun
Biber dolması yaparken tavaya koyun! İçi lokum gibi pişiyor ve dağılmıyor - resimler: 1
Biber dolması pişirirken tencerenin üzerine bir tabak koymak daha iyi pişmesini sağlayacaktır. Böylece iç lokum gibi pişer ve dağılmaz. Ve tabaktan itibaren daha lezzetli ve mükemmel bir dolum garanti edilir.

3. Dolguya tuz eklemeyin

Anne Babalar Bu Uygulamaya Dikkat! Çocuklar İçin Yeni Tehlike: Simsimi Anne Babalar Bu Uygulamaya Dikkat! Çocuklar İçin Yeni Tehlike: Simsimi

Biber dolması yaparken, dolmayı hazırlarken tuz yerine limon suyu kullanabilirsiniz. Bu şekilde dolmalar daha lezzetli olacaktır. Ayrıca dolma yerine piştikten sonra tuz da ekleyebilirsiniz.

4. Doldurmayı aşırı doldurmayın

Biber dolmasını hazırlarken dolmanın fazla doldurulması biber dolmasının pişmesini zorlaştırabilir. Doldurmanın pişmesi için yeterli alan bırakmanız gerekir. Aksi halde Dolmadaki harç pişmeyecek ve Dolma dağılacaktır.

5. Yavaş pişirilmiş dolma

Biber dolması yapılırken yavaş pişirilen biber dolması çok önemlidir. Bu şekilde dolgunun içi pişmiş olur ve lezzetli olur. Dolguyu orta ateşte pişirmeniz gerekir. Ayrıca dolguyu kağıt havluyla kapatmak, daha hafif bir yemek için fazla yağı emer.

Malzeme

10 yeşil biber
3 orta boy soğan
6 yemek kaşığı zeytinyağı
1,5 su bardağı pirinç
3/4 su bardağı sıcak su
2 yemek kaşığı fıstık
1 yemek kaşığı bektaşi üzümü
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı nane
1/2 çay kaşığı toz şeker
1/2 çay kaşığı karabiber
1/2 çay kaşığı yenibahar tozu

Yapılışı

Biberlerin saplarını çıkarıp bir kenara koyun. İç çekirdeğini çıkartıp bol su ile yıkayın. Fazla suyunu süzün ve içine bir tutam tuz serpin. Soğanı ince ince doğrayın. Sapları ayıklanmış kuru üzümleri şişmesi için sıcak suda bekletin. Pirinçleri bol suyla yıkayıp fazla suyunu süzün. Zeytinyağını bir tavada ısıtın. Soğanı ekleyip pembeleşinceye kadar soteleyin.

Soğanın rengi değişmeye başlayınca çam fıstıklarını ekleyip fıstıklar hafif renk alana kadar sotelemeye devam edin. Daha sonra yıkanmış pirinç, süzülmüş kuru üzüm, toz şeker, tuz ve baharatları ekleyip karıştırın. Sıcak suyu ekleyip pirinçler suyunu çekene kadar pişirin.

Hazırladığınız iç harcı içleri çıkarılmış dolmalık biberlerle doldurun. Biberlerin üst kısımlarını çıkardığınız saplarla kaplayın. Doldurmayı dik olarak tavaya yerleştirin. Başka bir kapta karıştırılan zeytinyağı ve sıcak su karışımını dolgunun üzerine dökün. Doldurulan kavunları tencereye alıp, kısık ateşte, su kaynayıp pirinçler yumuşayana kadar yaklaşık 30-35 dakika pişirin. afiyet olsun.

Editör: Ebru Kont1