DEM Parti’den Birecik Belediye Başkanı seçilen Mehmet Begit, 30 Nisan tarihinde, “Seçimden sonraki süreç içerisinde özellikle bir grup tarafından bayrağımıza, Atatürk posterine ve cumhurbaşkanı posterine yapılmak istenen müdahaleleri kabul etmemiz mümkün değildir” diyerek üç meclis üyesi ile birlikte DEM Parti’den istifa etti.

286B5B68 B656 4F8C 9F21 83A21D21E1B9

Ehliyetsiz lüks araç sürücüsü faciaya sebep oldu: 1 ölü, 1 yaralı Ehliyetsiz lüks araç sürücüsü faciaya sebep oldu: 1 ölü, 1 yaralı

DEM Parti’de yaşanan bu istifa ile ilgili tartışmalar ve suçlamalar devam ederken, 7 Mayıs 2024 DEM Parti’nin Birecik ilçe başkanlığına silahlı saldırı düzenlendi. DEM Parti’nin ilçe binasına tabanca ile 14 kurşun sıkıldığı belirtilirken, saldırıyı gerçekleştiren kişinin Belediye Başkanı Mehmet Begit’in kardeşi Halit Begit olduğu tespit edildi. Begit, polis ekipleri tarafından gözaltına alınırken, DEM Parti yaşanan saldırıyı protesto etti.

A59833B9 D2C7 4082 Bb2D 2Eb36D71A4A8

DEM Parti Şanlıurfa eş başkanı Bekir Karakeçeli, saldırıya uğrayan bina önünde yapılan kitlesel toplantıda, “Bayrak siyaseti yapanların altında çeteci bir zihniyet olduğunu daha önce söyledik. Bugün bu ortaya çıktı. Begit ve ailesi bunu günlerdir yapıyordu ve dün gece kendilerini ele verdiler. Birecik halkı dikkat etmeli; amaçları provokasyon yaratmak. DEM Parti bu provokasyonlara gelmez. Biz demokratik tepkilerimizi dile getirmeye devam edeceğiz. Sonuç alamayacaksınız. Mehmet Begit ve ailesi, bir kez daha bu provokasyonları devam ettirirse halk onlara gereken cezayı verecektir. Kimsenin bu halkın huzurunu bozmaya hakkı yok. Bir an önce istifa et” dedi.

53D39692 278F 44Ca 82Ce 8169393094F1

Belediye Başkanı Mehmet Begit ise yazılı açıklama yaparak, “DEM Parti ilçe bürosunda meydana gelen adli olayı kesinlikle tasvip etmiyoruz. Yaşanan olay iki kişi arasındaki sosyal medya üzerinden yapılan karşılıklı yazışmalar neticesinde vuku bulmuş olup, siyasi bir anlam taşımamaktadır. Bahse konu olayın taraflarında birinin, Birecik DEM Parti İlçe Başkanlığı’nın bulunduğu binada ikamet etmesinden dolayı olayın siyasi boyutlara taşımasına fırsat vermiştir. Yine olayı siyasi boyutlara çekerek, kendi suçlarını örtbas etmek isteyen açıklamaları kabul etmiyoruz. Halkı tahrik ederek ve kişi hedefi göstererek, yapılan tüm açıklamaları kınıyoruz. Bu süreç en çok Birecik halkımıza zarar vermektedir. Halkımızın yıpranmaktan çok hizmete ihtiyacı vardır. Türk yargı ve kolluk birimlerimiz, bu olaya ilişkin gerekli işlemleri hassasiyetle yürütmekte olup, hukuki prosedür içerisinde neticelendireceğine güvenimiz sonsuzdur. Yaşanan üzücü ve tasvip etmediğimiz bu olayı, başka yönlere çekmenin halkımıza bir faydası olmadığı gibi zararı çoktur” diye konuştu.