Damat ve ailesinin, evlenmek üzere olan kadını ailesinin evinden dualar eşliğinde çıkarması, bu törenin en önemli adımlarından biridir. Bu sürecin dikkat çeken detaylarından biri ise gelinin beline bağlanan kırmızı kuşak olmuştur.

Yıllardır bu kuşağın gelinin bekaretini temsil ettiği düşünülse de aslında durum hiç de öyle değilmiş! Geline bağlanan kırmızı kuşak, asıl olarak gelin ve damadın mutluluğunu ve bereketini simgeler.

66435C6Fe58A3339 W1200Xh675

Kırmızı kuşaklar ve nişan yüzüklerine bağlanan kırmızı kurdeleler, Türk kültüründe bereket, şans ve güç sembolü olarak kabul edilir. Nişan törenlerinde çiftlerin parmaklarına takılan alyansların birbirine bağlandığı kırmızı kurdelelerin de aynı anlamı taşıdığı düşünülür.

Bununla birlikte, kırmızı rengin kötü ruhlardan koruduğuna dair bir inanış da vardır. Bu nedenle, kırmızı renkli aksesuarlar ve kuşaklar, evlenen çiftlere koruma ve şans getireceği düşünülerek tercih edilir.

Üniversiteli gençler, geri dönüşümle yaptıkları eşyaları sergiledi Üniversiteli gençler, geri dönüşümle yaptıkları eşyaları sergiledi