Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca emeklinin merakla beklediği zamlı Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı ikramiyelerini açıkladı. Buna göre, 2 bin TL olan emekli ikramiyelerine yüzde 50 zam yapıldı ve bayram ikramiyesi 3 bin TL'ye yükseltildi. Teklif, dün TBMM Başkanlığı'na sunulan 8. Yargı Paketi'ne eklendi. Yasalaştıktan sonra iki bayramda da emekliler, toplamda 6 bin lira ikramiye alacaklar. Herkes bayram ikramiyesi zammından yararlanacak, ancak belirtilen tarihe kadar başvurmayanlar ikramiyeden yararlanamayacaklar.

1 NİSAN'DAN SONRA BAŞVURANLAR YARARLANAMAYACAK

EYT'den emekli olanlar, eski emekliler veya ikramiye ödemesi öncesinde emeklilik için dilekçesini verenler de zamlı ikramiyeden faydalanacaklar. 31 Mart 2024 tarihine kadar emeklilik dilekçesi veren EYT'liler ve EYT düzenlemesi olmadan da emekliliğe hak kazanan diğer sigortalılar, Ramazan Bayramı'nda ikramiyeden yararlanabilecekler. Ancak emeklilik dilekçesini 1 Nisan'dan sonra verenler bu yılki Ramazan Bayramı'nda ikramiye alamayacaklar.

Altınını Satmayan Bin Pişman Olacak! Ünlü Ekonomist Şoke Edici Tarihi Verdi! Altınını Satmayan Bin Pişman Olacak! Ünlü Ekonomist Şoke Edici Tarihi Verdi!

Tüm emekliler, tam olarak hak ettikleri maaşlarına ek olarak 3 bin lira emekli ikramiyesi alacaklar. Dul ve yetimler ise hak ettikleri oranda emekli ikramiyesi alacaklar. Emekli maaşlarının yüzde 75'ini alanlara 2.250 lira, yüzde 50'sini alanlara 1.500 lira, yüzde 25'ini alanlara ise 750 lira ödeme yapılacak.

BAYRAM İKRAMİYELERİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Bu yıl Ramazan Bayramı, 10-11-12 Nisan tarihlerinde kutlanacak. İlk bayram ikramiyesinin 9 Nisan'dan önce ödenmesi planlanıyor. Kurban Bayramı ise 16-17-18-19 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. Bayram ikramiyesinin ise 15 Haziran'dan önce ödenmesi bekleniyor.

Editör: Barış Tekeci