Altınını Satmayan Bin Pişman Olacak! Ünlü Ekonomist Şoke Edici Tarihi Verdi! Altınını Satmayan Bin Pişman Olacak! Ünlü Ekonomist Şoke Edici Tarihi Verdi!

Bu yıl, emeklilere Ramazan Bayramı öncesinde 3 bin TL olarak ödenecek olan bayram ikramiyesi, emeklilerin yüzünü güldürdü. İşte detaylar:

Emekli Bayram İkramiyesi Ne Kadar Oldu?

Geçen yıl Ramazan ve Kurban Bayramı'nda 2 bin TL olarak ödenen emekli bayram ikramiyesi, bu yıl için 3 bin TL'ye yükseltildi. Bu artış, TBMM Adalet Komisyonu tarafından kabul edilen bir düzenleme ile gerçekleşti.

Emekli Bayram İkramiyesi Ne Zaman Hesaplara Yatacak?

2023 yılında 10-12 Nisan tarihleri arasında kutlanacak Ramazan Bayramı öncesinde, emekli bayram ikramiyesinin 1-7 Nisan haftasında SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı emeklilerinin hesaplarına yatırılması beklenmektedir.

Kimler Emekli Bayram İkramiyesi Alabilir?

Bu yılki Ramazan Bayramı ikramiyesinden, 31 Mart 2024 tarihine kadar emeklilik dilekçesi veren EYT'liler ile EYT düzenlemesi olmadan da emekliliğe hak kazanan diğer sigortalılar yararlanabilecek. Ancak, emeklilik dilekçesini 1 Nisan’dan sonra verenler, bu yılki Ramazan Bayramı'nda ikramiye alamayacak.

Dosya Başına Ödeme ve Özel Durumlar

Emeklilik ikramiyesi, dosya başına 3 bin TL olarak ödenecek. Dul-yetim aylığı alanlar için bayram ikramiyesi, hisseleri oranında ödenecek. Örneğin, ölen eşinin emekli aylığının yüzde 50'si oranında dul aylığı alan bir eşe 1.500 TL, yüzde 25'i oranında aylık alan kızına ise 750 TL ikramiye ödenecek.

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Durumu

İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alanlara, gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödeniyor. Örneğin, meslekte kazanma gücü kayıp oranı yüzde 25 olanlara 750 TL, yüzde 45 olanlara ise 1.350 TL ikramiye ödenecek.

Editör: Ebru Kont1