Balgam, solunum yolumuzdaki bronşlar ve bronşiyoller tarafından üretilen, mukus adı verilen viskoz bir sıvıdır. Goblet hücreleri adı verilen hücreler balgam üretir. Normalde her gün yaklaşık 75-100 ml balgam üretilir ve bu mukus solunum yolunu nemlendirir ve küçük yabancı cisimlerin tutulmasına yardımcı olur. Normal miktarlardaki balgam genellikle fark edilmeden boğaza ulaşır ve öksürüğe neden olmadan tükürük ile yutulur.

Balgamın rengi ne anlama geliyor?
Balgamın bileşenleri arasında su, tuz, protein, beyaz kan hücreleri, alt solunum yolu atık hücreleri ve antikorlar bulunur. Balgam havadaki toz, alerjen, bakteri, sigara dumanı, virüs gibi yabancı maddeleri hapseder ve akciğerlere temiz hava akışı sağlar. Normalde balgam akciğerlerde üretilir ancak akciğerlerde hastalık varsa balgam üretimi artacaktır ve fazla balgamın atılması için öksürmek gerekebilir.

Balgamın rengi farklı hastalıkları gösterebilir:

Duygusal travma, ‘Kırık Kalp Sendromu’na neden olabilir Duygusal travma, ‘Kırık Kalp Sendromu’na neden olabilir

Balgamın temizlenmesi: Çoğunlukla alerjik hastalıklar ve viral enfeksiyonlar sonrasında ortaya çıkan viral bronşit, zatürre vb. durumlarda artabilir.

Sarı-yeşil balgam: Akciğer enfeksiyonunun göstergesi olabilir ve zatürre ve bronşit hastalarında sık görülür.

Kırmızı-pembe balgam (kanlı balgam): Solunum yollarındaki kanama nedeniyle öksürerek kanlı balgam çıkarmak. Bu, akciğer kanseri, pulmoner emboli, zatürre, kalp yetmezliği ve tüberküloz gibi durumlarda görülebilir.

Kahverengi balgam: Kanın oksidasyonu nedeniyle oluşur ve genellikle pas rengindedir. Pnömokonyoz (toza bağlı akciğer hastalığı), bakteriyel pnömoni, bakteriyel bronşit ve akciğer apselerinde görülür.

Siyah balgam: Özellikle sigara içenlerde ve kokain kullananlarda yaygın olan koyu balgamdır. Mantar enfeksiyonları da siyah balgamlara neden olabilir.

Beyaz balgam: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, viral bronşit ve konjestif kalp yetmezliği gibi hastalıklarda yaygındır. Reflü hastaları kalın, beyaz balgam üretebilir.

Balgam üretimini artıran faktörler arasında kronik bronşit, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, astım, zatürre, kalp yetmezliği, kistik fibroz, pulmoner ödem, pulmoner emboli, akciğer kanseri, pnömokonyoz, akciğer apsesi, akciğer mantar enfeksiyonu, tüberküloz, zatürre Şişlik, primer siliyer diskinezi yer alır. , kas fibrozu vb. Sinir sistemi hastalıkları ve hastalıkları dahildir. Çevresel faktörler arasında sigara dumanı, hava kirliliği, evcil hayvanlar, toz ve işyeri tozu ve dumanı yer alır.

Balgamın rengi ne anlama geliyor? Kanlı balgam ne zaman tehlikelidir?

Balgam belirtileri arasında artan öksürük, nefes alırken hırıltı, hırıltılı öksürük, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve her öksürükten sonra balgamın boğaza girmesi sayılabilir.

Balgamın türü, rengi ve kıvamı farklılık gösterebilir. Seröz balgam pembe, köpüklü bir sıvıdır, mukoid balgam ise renksiz ve berrak olabilir. Pürülan (inflamatuar) balgam genellikle sarı veya yeşil renktedir ve mukus, bakteri ve inflamatuar hücreler içerir. Bu farklı balgam türleri farklı hastalıkların belirtileri olabilir.

Kanlı balgam ne zaman tehlikelidir?
Balgamda kan olması, kanlı balgam olarak da bilinen bir sağlık sorunudur. Bu, öksürdüğünüzde akciğerlerden veya bronşlardan gelen kanın ağız yoluyla boşaldığı anlamına gelir. Hemoptiziye genellikle akciğerlerdeki kan pıhtıları veya bronşiyal kanama neden olur.

Hemoptizi farklı tiplerde olabilir ve altta yatan nedene, kanamanın kaynağına ve kan miktarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genel olarak hafif, orta ve şiddetli olarak ayrılır. Hafif hemoptizi genellikle solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklanırken, şiddetli hemoptizi ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir.

Hemoptizi birçok farklı nedene bağlıdır. Solunum yolu enfeksiyonları, bronşektazi, tüberküloz ve akciğer kanseri gibi hastalıklar balgamda kanın temel nedenleridir. Ayrıca damar anormallikleri, sistemik hastalıklar ve bazı ilaçlar da hemoptiziye neden olabilir.

Hemoptizi belirtileri kanamanın şiddetine ve nedenine bağlı olarak değişebilir. Genellikle kanlı balgam ve öksürük eşlik eder. Nefes darlığı, göğüs ağrısı, halsizlik ve yorgunluk gibi başka semptomlar da eşlik edebilir. Hemoptizi ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir, bu nedenle derhal bir sağlık uzmanına başvurmak önemlidir.

Hemoptizi ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilecek ciddi bir semptomdur. Bu nedenle ağızdan kan gelmesi durumunda derhal bir sağlık uzmanına başvurmanız önemlidir. Erken teşhis ve uygun tedavi, olası komplikasyonları önlemeye ve hastalığın etkili bir şekilde yönetilmesine yardımcı olabilir.

Editör: Ebru Kont1