Bakan Göktaş, doğurganlık oranındaki düşüşü engellemek amacıyla birçok alternatifi değerlendirdiklerini belirterek, doğum izinlerinin artırılmasından, kreş ve bakım süreçlerinin desteklenmesine kadar pek çok farklı yaklaşım üzerinde çalıştıklarını ifade etti. "Bu konudaki politikalarımızı yeni kurduğumuz Aile ve Nüfus Politikaları Daire Başkanlığı çatısı altında çok yönlü olarak sürdüreceğiz." dedi.

Görüntüler Yılmaz'ı haksız mı çıkarıyor? Görüntüler Yılmaz'ı haksız mı çıkarıyor?

Çalışmalarımız sürüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Göktaş, doğurganlık oranının azalmasına yönelik çalışmalara dair önemli bilgiler verdi. TÜİK verilerinde de yansıyan doğurganlık oranının azalmasının Türkiye’nin geleceği için büyük önem taşıdığını belirten Göktaş, "Geçen hafta gerçekleştirdiğimiz Bilim Kurulu toplantımızda bu meseleyi de ele aldık. Aile ve Toplum komisyonumuz kapsamlı bir rapor üzerinde çalışıyor." dedi.

Doğum izninin arttırılması için çalışıyoruz

Göktaş, AK Parti’nin ilgili organlarının da doğum oranlarındaki düşüşü değerlendirmek ve öneriler geliştirmek amacıyla çalıştaylar düzenlediğini belirtti. "Dünyadaki örnekleri inceliyor, politikalarımızı çok katmanlı olarak geniş bir perspektifle oluşturmaya çalışıyoruz. Doğum izinlerinin artırılmasından, kreş ve bakım süreçlerinin desteklenmesine ve esnek ve uzaktan çalışma gibi birçok alternatifi ele alıyoruz." diyerek, yeni modellerle kadınların ev ve iş hayatı arasında tercih yapma zorunluluğunu ortadan kaldırmayı hedeflediklerini söyledi.

Kaynak: Haber Merkezi